Home / Gospodarka / Inwestycje / Financial Times: Los serbskiej gospodarki jest niepewny, ale nie beznadziejny

Financial Times: Los serbskiej gospodarki jest niepewny, ale nie beznadziejny

Międzynarodowy Fundusz Walutowy - gazetaexpress.com

Zaproszenie przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego do rozmów wskazuje na gotowość nowego rządu Serbii do konfrontacji z narastającymi problemami finansowymi kraju. Jednak wypełnienie obietnic danych przez serbski rząd podczas niedawnych wyborów będzie ogromnie trudne, informuje Financial Times.

Przewodzona przez nacjonalistów i socjalistów rządząca koalicja wierzy, że istnieje sposób, aby przekonać inwestorów i odzyskać zaufanie międzynarodowych instytucji finansowych. Pierwsze działania nowych władz Serbii, takie jak większa kontrolna Narodowego Banku Serbii i wybór jego nowego prezesa, wywołały burzliwą reakcję Unii Europejskiej i MFW. Wyżej wymienione przyczyny, jak i ekspansywna polityka fiskalna wpłynęły na uzyskanie słabszej oceny stabilności kredytowej (dokonane przez agencję Standard&Poor’s). Biorąc pod uwagę problemy finansowe, którym musi sprostać nowy rząd, nie będzie on miał raczej innego wyboru, jak tylko ponownie zwrócić się do MFW o pomoc finansową. Z kolei MFW z pewnością będzie wymagał od Serbii prowadzenia ostrej polityki fiskalnej.

Nie wierzę w to, że rząd ma jakąkolwiek inną możliwość, mówi Jovan Kovačić, doradca polityczny i prezes niezależnego naukowo-badawczego stowarzyszenia „Most Istok-Zapad” dla Financial Times. Według Kovačicia, Serbia nie zbankrutowała, ale jest tego bardzo bliska. W rozmowie z FT Kovačić mówi, że niektórzy członkowie rządu uważają, iż krytyka ze strony MFW jest „nieprzyjemna”. Jednakże, rząd serbski ma bardzo ograniczone pole manewru. Wykorzystanie rezerw finansowych NBS w celu sfinansowania deficytu – teoretycznie możliwe na podstawie nowo przyjętych poprawek w ustawie – mogłoby zwiększyć inflację. Mając w pamięci hiperinflację z lat 90., Serbia podchodzi do tej kwestii bardzo ostrożnie.

Michael Schmidt, szef delegacji rozmów prowadzonych z serbskimi przedstawicielami twierdzi, że nowa umowa z MFW z perspektywy niektórych inwestorów będzie miała ogromne znaczenie, jednak nie jest to jedyna rzecz, na którą zwraca on uwagę.

– Inwestowanie stało się bardzo ryzykowne. Inwestorzy są bardzo ostrożni w prowadzeniu interesów w tym rejonie. W stosunku do Serbii są teraz ostrożniejsi, gdyż obecnie ma ona gorszą ocenę zdolności kredytowej, mimo tego że do tej pory uzyskiwała lepsze rezultaty niż Chorwacja i Węgry. Teraz inwestorzy są niepewni tego, jakie stanowisko przyjmie nowy rząd w szczególności odnośnie polityki finansowej. Czy podatki wzrosną, czy wsparcie dla nowych inwestycji zostanie na tym samym poziomie, co obecnie? – pyta Schmidt.

Schmidt uważa, że Serbia mogłaby lepiej wykorzystywać fundusze na inwestycje w infrastrukturę takich instytucji jak Bank Światowy i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju. Dewaluacja dinara zmniejszyła koszty pracy i gruntów w sektorze przemysłowym i w handlu detalicznym, pisze Financial Times, dodając, iż los serbskiej gospodarki  jest niepewny, ale nie beznadziejny.

 

Źródło: gdeinvestirati.com

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE