Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / EBOiR przeznaczy 10 mln euro dla małych i średnich przedsiębiorstw w BiH

EBOiR przeznaczy 10 mln euro dla małych i średnich przedsiębiorstw w BiH

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) kontynuuje wspieranie sektora realnego w BiH linią kredytową o wartości 10 mln euro dla banku Intesa Sanpaolo, z którego będą kredytowane małe i średnie przedsiębiorstwa. Linia kredytowa EBOiR pochodzi ze środków programu finansowego na rzecz Bałkanów Zachodnich i Chorwacji, a jej celem jest pomoc Intensa Sanpaolo w finansowaniu prywatnych przedsiębiorstw w czasie kryzysu gospodarczego.

- Spodziewamy się, że ten projekt będzie miał bezpośredni wpływ na dostępność środków kredytowych – powiedział dyrektor przedstawicielstwa EBOiR w Sarajewie Libor Krkoša. Dyrektor banku Intesa Sanpaolo BiH Almir Krkalić podkreślił, że ta linia kredytowa umożliwi lokalnym firmom uzyskanie niezbędnych środków do dalszej pracy i rozwoju.

EBOiR już wcześniej przyznawała banku Intesa Sanpaolo podobne linie kredytowe, ostatnia była w 2010 roku i wynosiła 20 mln euro. Intesa Sanpaolo Banka, której głównym właścicielem jest Inteza Sanpaolo Holding International, jest piątą pod względem wielkości grupą bankową w BiH.
Od początku swojej działalności w BiH EBOiR zainwestowało ponad 1,4 mld euro w ponad 100 projektach, w kluczowych sektorach gospodarki, a dzięki temu dokonano dodatkowych inwestycji w wysokości powyżej 1,6 mld euro. Finansowy program dla Bałkanów Zachodnich i Chorwacji wynosi 250 mln euro, są to środki przeznaczone na wsparcie banków i niebankowych instytucji finansowych w Albanii, BiH, Macedonii, Czarnogórze, Serbii i Chorwacji.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE