Home / Bałkany / Grecja / Dane Eurostatu: Nawiększy skok bezrobocia odnotowano w Grecji

Dane Eurostatu: Nawiększy skok bezrobocia odnotowano w Grecji

Grecja nadal znajduje się na drugim miejscu, za Hiszpanią, na liście krajów unijnych o najwyższej stopie bezrobocia. Jest jednak  bezkonkurencyjnym zdobywcą pierwszego miejsca jeśli idzie o tempo wzrostu tego wskaźnika.

W Unii (27) jest obecnie 25 mln bezrobotnych, z czego większość – to obywatele strefy euro.

Eurostat podał w piątek szczegółowe dane dla UE za czerwiec, przy czym należy nadmienić ostatnie dane Grecja opublikowała w maju.

Listę „rekordzistów” otwiera Hiszpania (25,1%), na kolejnych miejscach znajdują się: Grecja (23,1%), Łotwa (15,9%), Portugalia (15,9%) i Irlandia (14,9%).

W ciągu minionych 12 miesięcy bezrobocie wzrosło w Grecji o 6,3% (z 16,8 do 23,1%). Hiszpania odnotowała wzrost o 4,4%, a Cypr o 3,2%.

W całej Unii (27) w czerwcu stopa bezrobocia wyniosła 10,4%, tak samo jak w poprzednim miesiącu (dla porównania w czerwcu 2011 było to 9,6%). W strefie euro bezrobotnych było 11,3% (w czerwcu 2011 – 10,1%).

O ile w skali całej Unii liczba bezrobotnych wzrosła jedynie o 43 tysiące, w krajach eurolandu, które zamieszkuje 18 mln osób bez pracy (72% bezrobotnych Unii),  w ciągu ostatniego miesiąca przybyło ich 88 tysięcy. W krajach znajdujących się poza strefą wspólnej waluty odnotowano spadek liczby bezrobotnych o 45 tysięcy osób. W odróżnieniu od większości południowych gospodarek w Unii Europejskiej bezrobocie kobiet i mężczyzn jest praktycznie na tym samym poziomie (11,4% i 11,3% dla strefy euro).

 

Źródło: ethnos.gr

 

About Olimpia Dragouni

Redaktor naczelna portalu Bałkanistyka.org. Autorka doktoratu o Macedonii (UW), badaczka islamu na Bałkanach. Prywatnie pół-Greczynka. We are the Borg. Resistance is futile.
KOMENTARZE