Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Vladimir Kavarić w Chinach o energetyce

Czarnogóra: Vladimir Kavarić w Chinach o energetyce

Duże przedsiębiorstwa z Chin chcą inwestować w czarnogórską energetykę. Chińscy oferenci są zainteresowani budową drugiego bloku elektrowni cieplnej Pljevlja, elektrowni wodnej na rzece Morači i Komarnici, a także projektem elektrowni Maoča. Kwestie te będą przedmiotem rozmów podczas zbliżającej się wizyty czarnogórskiej delegacji w Pekinie.

Czarnogórsko – chińska współpraca gospodarcza ma dobre perspektywy. Na ponad 2 mld USD szacuje się wartość propozycji dotychczas złożonych przez China Gezhuba Group International Engineering CO i Sinohydro Corporation Limited.  Ponadto Sinohydro, znacząca firma w dziedzinie energii wodnej, nosi się z zamiarem przedstawienia czarnogórskim władzom jeszcze jednej propozycji projektu inwestycyjnego dotyczącego budowy nowych źródeł energii wodnej. Chińscy partnerzy zainteresowani są również udziałem w prywatyzacji czarnogórskich przedsiębiorstw.

Jednym z argumentów, który przyciągnął uwagę chińskich inwestorów do Czarnogóry jest planowana budowa podmorskiego kabla energetycznego dzięki któremu Czarnogóra stanie się węzłem energetycznym Europy Południowej. Inwestycja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne i przyczyni się do bardziej stabilnych cen energii elektrycznej w tym regionie, jak również umożliwi bezpośredni dostęp do unijnego rynku energii elektrycznej.

Chińskie inwestycje mają szansę zaistnieć w ramach 12-punktowego planu współpracy Chin z Europą Środkową i Wschodnią.  Plan 12 punktów premiera Wen Jiabao przewiduje przede wszystkim inwestycje z zakresu nowych technologii, energetyki i zielonego przemysłu. Na cały region uwzględniony w projekcie przewidziano pulę środków w wysokości 10 mld USD.

Podczas spotkania międzyrządowego komitetu chińsko- czarnogórskiego w Budvie, które odbyło się w lipcu, przedstawiciele Chin potwierdzili gotowość współpracy i poparcie dla projektów rozwojowych w Czarnogórze. Zarówno przedsiębiorcy, jak i politycy liczą na to że, wizyta zaplanowana na przyszły tydzień przyniesie wiele wymiernych efektów.

 

Źródło: pobjeda.me, me.seebiz.eu

 

 

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE