Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rośnie import żywności

Czarnogóra: Rośnie import żywności

W ciągu czterech pierwszych miesięcy bieżącego roku zakupiono od rodzimych wytwórców płody rolne i żywność o wartości 5,2 mln EUR, podczas gdy na artykuły importowane  wydano aż 46 mln EUR – podał Czarnogórski Urząd Statystyczny (MONSTAT). Eksport czarnogórskiej żywności na rynki zagraniczne można uznać za symboliczny – w żaden sposób nie równoważy on deficytu handlowego. Najważniejszym produktem sprzedawanym za granicę pozostaje wino.

Warto zaznaczyć, że 41 mln EUR to suma dwa razy większa niż środki, jakimi dysponuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na wspieranie polityki rolnej i rodzimych producentów i przetwórców żywności (20,5 mln EUR – w tym 14,5 mln pochodzi z budżetu, a reszta z pomocy międzynarodowej i Banku Światowego).

Dane te mogą budzić niepokój, ponieważ jasno pokazują, że bezpieczeństwo żywnościowe kraju jest uzależnione od importu i od kilku lat zależność ta systematycznie wzrasta. W 2007 r. import zagranicznej żywności kosztował Czarnogórę niespełna 124 mln EUR, w 2008 r. – 150 mln EUR, natomiast w roku ubiegłym aż 440 mln EUR. Największy wzrost importu odnotowano odnośnie żywych zwierząt, wysokoprocentowych napojów alkoholowych, produktów mlecznych, zbóż i mąki. Najwięcej żywności Czarnogóra importuje z Serbii.

W Czarnogórze w rolnictwie znajduje zatrudnienie 20% ludności aktywnej zawodowo. Rolnictwo i branże z nim powiązane wytwarzają wg różnych danych od 10 do 15% PKB Czarnogóry. Znaczna większość gospodarstw (ok. 90%) to małe gospodarstwa rodzinne.

Źródło: seebiz.eu, vijesti.me, glas-javnosti.rs, blic.rs, b92.net

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE