Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Rośnie deficyt wymiany handlowej z zagranicą

Czarnogóra: Rośnie deficyt wymiany handlowej z zagranicą

Bilans międzynarodowej wymiany handlowej Czarnogóry dalej się pogarsza, a deficyt handlowy za okres 9 miesięcy br. urósł do kwoty 1,110 mld EUR – podał MONSTAT (Czarnogórski Urząd Statystyczny). Eksport zmniejszył się o 17%  r/r i wyniósł 275,5 mln EUR, a import wzrósł o 1,5%  i osiągnął wartość 1,386 mld EUR. Pokrycie importu eksportem wyniosło 19,9% i było mniejsze niż w ub., kiedy wyniosło 24,3%.

W porównaniu z zeszłym rokiem wartość eksportu spadła o aż 56 mln EUR. Istotnym czynnikiem było tu zmniejszenie produkcji w KAP (Kombinat Aluminium Podgorica), gdyż wartość eksportu metali kolorowych zmniejszyła się o 35 mln EUR – do 106 mln EUR. KAP zmniejszył produkcję na polecenie EPCG (Elektroprivreda Crne Gore), która nakazała jej wygaszanie, z powodu nieuregulowanych należności za energię elektryczną. Spadek produkcji nastąpił już w maju, a dalszy (o 25%) w końcu września i na początku października, więc najpoważniejsze konsekwencje będą odczuwalne dopiero w następnym okresie rozliczeniowym.

Znaczącemu zmniejszeniu uległ także eksport rud mineralnych i odpadów metalowych (z 30 do 23 mln EUR) oraz eksport i przesył energii elektrycznej przez terytorium Czarnogóry (z 38 do 26 mln EUR). W tym samym czasie wzrósł import energii elektrycznej (z 75 do 91 mln EUR), więc deficyt energii elektrycznej w ciągu 9 miesięcy był wart  65 mln EUR. Zmniejszył się także eksport żelaza i stali, niegdyś drugiego najpopularniejszego towaru eksportowego Czarnogóry z 17 do 14 mln EUR, podczas gdy w całym 2011 r., kiedy  Željezarą Nikšić w upadłości zarządzał Neksan wartość eksportu eksport wyniosła 27 mln EUR. (Željezara Nikšić na początku maja została sprzedana tureckiej firmie Toščelik i przemianowana na Toščelik Nikšić).

Eksport żywności w 3 kwartałach 2012 r. wyniósł 19 mln EUR i był ok. 1,5 mln EUR większy niż przed rokiem, gdy tymczasem importowano produkty spożywcze o wartości 267 mln EUR, to jest o 2 mln EUR więcej niż rok temu. Zwiększył się przede wszystkim import świeżego mięsa i przetworów mięsnych (z 53 do 60 mln EUR) oraz mleka i przetworów mlecznych (z 37 na 39 mln EUR), podczas gdy zmniejszył się import warzyw i owoców (z 30 do 28 mln EUR)  oraz kawy, herbaty i przypraw (z 31 do 27 mln EUR). Eksport napojów pozostał na tym samym poziomie 13 mln EUR, tymczasem import zwiększył się z 40 do 42 mln EUR. Eksport tytoniu i wyrobów tytoniowych można uznać za symboliczny (529 tys. EUR) w porównaniu z legalnym importem, który zanotował spadek (z 10,9 mln do 8,6 mln EUR). Ogółem import artykułów spożywczych oraz wyrobów tytoniowych przez 9 miesięcy br. był wart 318 mln EUR i był o 43 mln EUR większy od całego czarnogórskiego eksportu.

Największy wzrost eksportu zanotowano jednak w kategorii „pozostałe środki transportu i oprzyrządowanie” (z 5 do 25 mln EUR).  Wyraźny wzrost nastąpił także w kategorii ropy i produktów ropopochodnych (z 155 do 164 mln EUR), samochodów  (z 69 do 73 mln EUR) oraz maszyn i urządzeń elektrycznych (z 47 do 52 mln EUR).

Głównymi partnerami handlowymi Czarnogóry są: Serbia (409 mln EUR), Grecja (123 mln EUR) i Chiny (102 mln EUR).

Źródło: vijesti.me, b92.net, monstat.org

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE