Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Próba ratowania narodowego przewoźnika

Czarnogóra: Próba ratowania narodowego przewoźnika

Montenegro Airlines od lat boryka się z poważnymi problemami finansowymi, a podejmowane wcześniej próby uzdrowienia czarnogórskich linii nie przyniosły oczekiwanych efektów. Rozwiązaniem problemów ma być Program Restrukturyzacji przyjęty właśnie przez rząd. Słychać jednak głosy sceptyków, którzy podejmowane działania uznają za niewystarczające.

Kłopoty finansowe firmy wynikają z bardzo niekorzystnego splotu czynników zarówno wewnętrznych (zagrożenie płynności finansowej, złe dopasowanie rozkładu lotów do rzeczywistego zainteresowania pasażerów, przestarzałe i nieekonomiczne maszyny), jak i zewnętrznych, związanych w dużej mierze z kryzysem finansowym (mniejsza ilość pasażerów, niemożność uzyskania kredytów na dogodnych warunkach, obniżenie ratingu Czarnogóry, drogie paliwo). Program Restrukturyzacji spółki przewiduje ograniczenie roli państwa w przedsiębiorstwie,  zmniejszenie zatrudnienia oraz racjonalizację wydatków, przede wszystkim przez likwidację deficytowych połączeń i zwiększanie ilości połączeń generujących zyski.

Wyniki finansowe Montenegro Airlines z ostatnich lat nie napawają optymizmem – 2010 rok firma zamknęła stratą 6 mln EUR i choć szacuje się, że rok później udało się ją zmniejszyć  do 5 mln, było to spowodowane zmniejszeniem płac w firmie o 20% i nie przyniosło rzeczywistej poprawy finansów Montenegro Airlines.

Choć sytuacja wydaje się zła, czarnogórski narodowy przewoźnik nie jest w swych kłopotach odosobniony; na podobne problemy skarżą się także pozostałe linie lotnicze w regionie. Ich przyczyn należy dopatrywać się przede wszystkim w ogromnym rozdrobnieniu linii lotniczych na Bałkanach, które prowadzą bratobójczą i wyniszczającą walkę o pasażerów, są jednak zbyt małe, by rywalizować z dużymi europejskimi przewoźnikami. Po rozpadzie Jugosławii powstały bowiem niezależne (i konkurujące ze sobą) linie lotnicze – Adria Airways (Słowenia), Croatia Airlines, BH Airlines, Montenegro Airlines i JAT (Serbia). Zdaniem Ulricha Schulte-Strathausa, sekretarza generalnego Zrzeszenia Europejskich Przewoźników Lotniczych powinny one zdecydować się na alians, ponieważ tylko w ten sposób mogą poprawić swoją konkurencyjność na trudnym rynku europejskim i zaoferować pasażerom atrakcyjniejszą i bardziej zróżnicowaną ofertę. Na takie działanie nie ma jednak zgody i przede wszystkim woli politycznej.

 

Źródło: seebiz.eu, vijesti.me, b92.net

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE