Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Potrzebni pracownicy sezonowi

Czarnogóra: Potrzebni pracownicy sezonowi

Pracodawcy z branży gastronomicznej, hotelarskiej i budowlanej zgłaszają przed sezonem zapotrzebowanie na zagranicznych pracowników. A cudzoziemców, głównie z sąsiednich krajów, zainteresowanych letnią pracą w czarnogórskich kurortach i na budowach nie brakuje. W tym roku Czarnogóra przyjmie ok. 22 tys. zagranicznych pracowników – przynajmniej tyle podają źródła oficjalne, bo nieoficjalne mówią nawet o 110 tys.

Większość  pracowników sezonowych preferuje pracę na czarno, ponieważ oznacza to znacznie większą wypłatę. Ponadto procedury pozwalające zalegalizować pobyt i pracę w Czarnogórze są skomplikowane, czasochłonne i niestety kosztowne. Opłata za wydanie pozwolenia na pracę to 10 EUR, a to tylko jeden z wydatków, jaki musi ponieść cudzoziemiec chcący pracować legalnie. Ponadto urzędnicy w urzędach pracy nie są w stanie obsłużyć  pokaźnej liczby zainteresowanych, więc przed filiami tworzą się gigantyczne kolejki już kilka godzin przed otwarciem okienek. Najbardziej zdesperowani są gotowi nawet nocować pod drzwiami, aby mieć pewność, że następnego dnia zdążą załatwić swoje sprawy.

Zapotrzebowanie na sezonowych pracowników w Czarnogórze systematycznie rośnie i to mimo 32 tys. rodzimych bezrobotnych. Według pracodawców ich umiejętności nie są dopasowane do rynku pracy, a w Czarnogórze brakuje kandydatów do wykonywania aż 40 zawodów. Najdotkliwiej brak rąk do pracy odczuwa branża budowlana i rolnictwo (przede wszystkim zbiór winogron). Poszukiwani są także kelnerzy, kucharze, cukiernicy, ogrodnicy a także recepcjonistki, pokojówki i sprzątaczki. Robotnicy rolni są w stanie zarobić dziennie 10-40 EUR, a pracownicy budowlani 25-35 EUR. W hotelarstwie i turystyce zarobki wahają się od 300 do 1.500 EUR miesięcznie, przy czym najmniej zarobią pokojówki, a najwięcej doświadczeni kucharze w ekskluzywnych restauracjach.

Najwięcej pracowników sezonowych wywodzi się z Serbii (w ubiegłym roku aż 47%).  W dalszej kolejności plasują się obywatele Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Bułgarii a nawet Węgier. Według informacji dziennika Vijesti zdarzają się też przypadki sezonowego zatrudniania obywateli Chin i Wielkiej Brytanii. Większość sezonowych pracowników posiada wykształcenie średnie lub zawodowe, można jednak znaleźć także osoby z wykształceniem wyższym a nawet  ze stopniem doktora.

Źródło: vijesti.me, novosti.rs, politika.rs, rtcg.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE