Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Opóźnione zbiory soli są przewidywane na koniec sierpnia

Czarnogóra: Opóźnione zbiory soli są przewidywane na koniec sierpnia

Z powodu obowiązkowych napraw sprzętu transportowego oraz pozostałych urządzeń zbiory soli opóźnią się jeszcze o dwa tygodnie, przewidujemy je na koniec sierpnia – poinformował dyrektor warzelni soli Solana Bajo Sekulić w Ulcinju, Dragiša Rosandić, tłumacząc, że przedsiębiorstwo stosunkowo późno otrzymało środki niezbędne do przygotowania zbiorów. Remontu specjalistycznej aparatury dokonają firmy z Podgoricy i Nikšicia.

Tegoroczne zbiory soli poprzedził bardzo burzliwy okres. Uszkodzeniu uległy niezbędne pompy, a właściciel odmówił sfinansowania ich naprawy, nie chcąc inwestować w przygotowanie zbiorów. Przez dłuższy czas Solana wstrzymywała prace z powodu braku prądu w związku z zadłużeniem w wysokości ponad 30 tys. EUR.

Firma pozostaje w stanie upadłości z powodu długów o wartości ok. 3 mln EUR. Odbyły się dwa przetargi (w pierwszym liczono na 257 mln, a w drugim na 232 mln), jednak w żadnym z wypadków nie zgłosili się chętni nabywcy.

Mimo trudności Rosandić spodziewa się uzyskania od 15 do 20 tys. ton soli przy sprzyjającej pogodzie, a do pomocy już zgłosiło się ponad 100 pracowników sezonowych.

Źródło: vijesti.me 1 i 2

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE