Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Niemcy zainteresowani Kombinatem Aluminium (KAP)

Czarnogóra: Niemcy zainteresowani Kombinatem Aluminium (KAP)

Dziś w Podgoricy odbyło się spotkanie, podczas którego przeprowadzono pierwsze poważne romowy w sprawie przejęcia Kombinatu Aluminium Podgorica. Przewodniczący czarnogórskiego parlamentu zaprosił do debaty przedstawicieli Monaco Resources Group,  w której skład wchodzą niemieckia grupa BAGR i firma Metalcorp, a także przedstawicieli związków zawodowych KAP, na czele z Radem Krivokapiciem.

Niemcy pochwalili zasoby i potencjał czarnogórskiego kombinatu oraz zaoferowali pomoc przy kierowaniu zakładem podczas okresu przejściowego, czyli do momentu znalezienia poważnego inwestora, który będzie gotowy zaangażować się w odbudowywanie giganta. Związkowcy liczyli na inwestycję ze strony niemieckiej, jednak na obecną chwilę zachodni partnerzy wykluczają inwestycje i poważne deklaracje w związku z KAP. Wszyscy uczestnicy debaty byli zgodni co do tego, że KAP powinien przejść w ręce państwowe.

Niemiecka grupa BAGR była zainteresowana kupnem czarnogórskiego kombinatu przed jego prywatyzacją w 2005 roku, jednak wówczas nie spełniała odpowiednich wymogów. Kilka miesięcy temu członkowie tej grupy przedstawili czarnogórskiemu rządowi koncepcję przejęcia zakładu. Plan przewiduje, że jeżeli zostanie ogłoszona upadłość kombinatu i ostatecznie zakończy się współpraca z rosyjską grupą CEAC, wówczas Niemcy po przeprowadzeniu analizy pod kątem zrównoważonego rozwoju zakładu, podejmą rozmowy dotyczące przejęcia kontroli nad kombinatem. Na chwilę obecną jest to jedyna spółka zainteresowana współpracą z KAP.

Coraz więcej mówi się o ogłoszeniu upadłości Kombinatu Aluminium Podgorica (KAP). Z drugiej strony istnieją realne szanse na przezwyciężenie problemów przed którymi stoi zakład, potrzeba jednak odpowiedzialnego i profesjonalnego zarządu oraz pomocy państwa. Dodatkowo niesprzyjającą okolicznością dla kombinatu, jest nieustannie spadająca cena sprzedaży metalu na rynkach światowych.

Wraz z końcem tygodnia upływa termin uiszczenia opłaty za energię elektryczną. Aby uniknąć dalszego zmniejszenia dostaw energii elektrycznej i częściowego wstrzymania produkcji, KAP powinien wpłacić na konto Elektroprivredy 1,2 mln EUR.  Rząd zmuszony jest do szybkiego podjęcia działań. Podczas jutrzejszej sesji plenarnej mają zostać przedstawione  konkretne plany w sprawie KAP.

 

Źródło: vijesti.me, me.seebiz.eu, rtcg.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE