Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Montenegro Airlines pozostanie spółką państwową

Czarnogóra: Montenegro Airlines pozostanie spółką państwową

Ministerstwo Transportu i Gospodarki Morskiej poinformowało, że czarnogórski narodowy przewoźnik Montenegro Airlines (MA) wbrew wcześniejszym zapowiedziom nie zostanie w najbliższym czasie sprywatyzowany. Decyzja o odłożeniu prywatyzacji została podjęta ze względu na kryzys na rynku usług lotnicznych. Jak podkreślono w oświadczeniu, nie jest to właściwy moment na rozpoczęcie procedury mimo, iż  prywatyzacja spółki drogą przetargu publicznego wg rządowego Planu Prywatyzacji była planowana w najbliższym możliwym terminie.

Ministerstwo Transportu pomimo kryzysu przygotowało już nawet we współpracy z analitykami model prywatyzacji MA, a także potrzebną dokumentację na podstawie której przetarg mógłby zostać ogłoszony w najkrótszym możliwym terminie, zgodnie z rozporządzeniami wielostronnej Umowy o Wspólnym Europejskim Obszarze Lotnicznym i Ustawy o Ruchu Lotniczym.

Według informacji ministerialnych obecnie wdrażane są postanowienia z Programu Restrukturyzacji MA, przyjętego w marcu przez rząd, a którego celem jest rozwiązanie problemu zadłużenia i przywrócenie firmie płynności finansowej. Oznacza to lepsze wykorzystanie majątku spółki objętego Programem Restrukturyzacji – sprzedaż i dzierżawę samolotów typu Fokker, zwiększenie wskaźnika obłożenia lotów, redukcję liczby zatrudnionych i przez to zmniejszenie kosztów działalności, a także przegląd i zamknięcie nierentownych linii i biur, jak również zatwierdzanie korzystych umów z dostawcami.

Rząd w końcu września 2010 roku rozpisał przetarg na sprzedaż 30% akcji MA, jednak aż do 15. grudnia nikt się nie zgłosił. Ostatecznie udziały wykupiły cztery spółki: El Al i Arkia Airlines z Izraela, Etihad Airways ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Innuendo Limited z Cypru. Umowa powinna zawierać informacje o prawie nabywcy, który po dwóch latach od nabycia akcji w wysokości 30% i realizacji m.in. inwestycyjnych zobowiązań może dokonać kupna dodatkowych udziałów MA, które są własnością państwa i tym samym zdobyć pakiet większościowy.

Źródło: portalanalitika.me, vijesti.me, cdm.me

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE