Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Montenegro Airlines i Jugopetrol o cenach paliwa lotniczego

Czarnogóra: Montenegro Airlines i Jugopetrol o cenach paliwa lotniczego

Jugopetrol, największa czarnogórska kompania naftowa z Kotoru, zareagowała na wypowiedzi przedstawicieli narodowego przewoźnika Montenegro Airlines, że ceny paliwa lotniczego w kraju są dużo wyższe niż w innych państwach w Europie. Według nich tego typu porównania są nie na miejscu.

Według czarnogórskich linii lotniczych ceny paliwa lotniczego w Podgoricy kształtują się na poziomie 895 EUR za tonę, a więc o 70 EUR więcej niż we Frankfurcie, 67 EUR więcej niż w Belgradzie, 60 EUR więcej niż w Paryżu czy aż o 144 EUR więcej niż w Kopenhadze.

Rzecznik Jugopetrolu odpierał zarzuty, twierdząc, że takie porównania są niemiarodajne w związku z różnym sposobem funkcjonowania lotnisk w każdym mieście.

Biorąc pod uwagę sposób zaopatrywania i ilość zużywanego paliwa, uzasadnione mogłyby być jedynie porównania lotniska w Podgoricy z innymi lotniskami w regionie, takimi jak Skopje, Tirana, Prisztina, Dubrownik czy Ljubljana. Jeśli jednak Montenegro Airlines chce się powoływać na opinie fachowców, nie będziemy stawać im na drodze – głosi stanowisko Jugopetrolu.

Dyrektor wykonawczy Montenegro Airlines Petar Glomazić stwierdził niedawno, że już od ponad trzech i pół roku firma płaci dużo więcej za paliwo w Podgoricy i w Tivacie niż w innych europejskich destynacjach, a różnica w cenach wynosi średnio 50 EUR, a w niektórych miasta nawet do 100 EUR na tonie.

Czarnogórskie linie lotnicze zapowiedziały spotkanie z przedstawicielami Jugopetrolu w celu negocjacji aktualnych cen.

 

Źródło: vijesti.me

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE