Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Czarnogóra: Modernizacja stoczni ze wsparciem EBOiR

Czarnogóra: Modernizacja stoczni ze wsparciem EBOiR

EBOiR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) rozpatruje wsparcie kredytowe dla projektu modernizacji stoczni Jadransko Brodogradilište Bijela, który jest wspólnym przedsięwzięciem Jadranskog Brodogradilišta i spółki Adriatic Marinas, zarządzającej mariną Porto Montenegro. Projekt uzyskał też akceptację Banku Światowego i władz Czarnogóry.

Projekt zakłada przebudowę i gruntowną modernizację Jadranskog Brodogradilišta Bijela, która umożliwiłaby utworzenie portu macierzystego dla jachtów, oferującego też usługi remontowe i serwisowe przez cały rok. Przewiduje też definitywne rozwiązanie największego problemu stoczni dotąd skutecznie hamującego pomysły przebudowy; jest nim góra toksycznych odpadów w postaci żużlu pozostałego po piaskowaniu statków. Ponad 27 tys. m3 odpadów ma zostać zutylizowane zgodnie ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej.  Całkowita wartość inwestycji to ok. 16 mln EUR.

Kwestia konieczności przystosowania stoczni do serwisowania jachtów była podnoszona od kilku lat, ponieważ na skutek kryzysu finansowego sektor stoczniowy w Europie znacznie ucierpiał; także Jadransko Brodogradilište Bijela zamknęła ubiegły rok stratą. Możliwość serwisowania jachtów, także tych superluksusowych sprawi, że stocznia będzie miała więcej pracy i znacznie więcej zarobi.

EBOiR wskazuje na szeroki wachlarz korzyści, jaki przyniesie modernizacja. Port macierzysty przyczyni się do wzbogacenia oferty turystycznej i z pewnością zainteresuje  turystów z grubym portfelem (a branża turystyczna jest w tej chwili jedną  z najważniejszych i najprężniej rozwijająca się gałęzią gospodarki). Korzyści odniesie te środowisko naturalne – toksyczne odpady zostaną zabezpieczone i zutylizowane zgodnie z najwyższymi standardami, w sposób możliwie najkorzystniejszy dla środowiska. Eksperci z EBOiR maja też nadzieję, że takie postępowanie stanie się dobrym przykładem dla innych krajów regionu i skłoni je do bardziej ekologicznych działań.

Jadransko Brodogradilište Bijela ma siedzibę w miejscowości Bijela (administracyjnie wchodzi w skład gminy Herceg Novi) i jest największą stocznią remontową położoną w południowej części Adriatyku. Co więcej może się poszczycić także  długą tradycją – otwarto ją w 1927 r. Stocznia słynie świetnie wyszkolonym personelem i wysoką jakością świadczonych usług, czego potwierdzeniem są międzynarodowe  nagrody i wyróżnienia.

Źródło: seebiz.eu, seebiz.eu, asybijela.com, skalaradio.com

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE