Home / Bałkany / Czarnogóra / Czarnogóra: Coraz bliżej budowy trasy Gusinje – Podgorica

Czarnogóra: Coraz bliżej budowy trasy Gusinje – Podgorica

Prezydent miasta Plav Orhan Šahmanović i albański premier Sali Berisha spotkali się w czwartek w Tiranie, gdzie rozmawiali na tematy związane z  budową od dawna planowanej drogi Gusinje – Podgorica, która będzie przechodziła przez terytorium Albanii i tym samym pozwoli na skrócenie podróży do Podgoricy mieszkańcom gminy Plav o 110 km. Nowa trasa  będzie korzystna  także dla Albańczyków i pozwoli szybciej i bezpieczniej  dotrzeć do stolicy Czarnogóry lub do położonych w pobliżu  albańskich miast.

Podczas spotkania premier Berisha zobowiązał się, że część trasy przebiegająca przez teren Albanii (od Tamary do Vrmošy) zostanie zbudowana według tych samych standardów co droga od miasta Gusinje do przejścia granicznego w Grnčar. To oznacza, że jej szerokość będzie wynosić sześć metrów z dwoma pasami ruchu tak, aby powstała trasa była przystosowana do transportu międzynarodowego.

Zgodnie z oficjalnymi informacjami prace na albańskim odcinku drogi zostaną zintensyfikowane i przyspieszone, aby budowa została zakończona w 2015 r. Na ukończeniu tego szlaku komunikacyjnego zyskają miasta położone w promieniu ok. 100 km, które liczą ponad 100 tys. mieszkańców jak Podgorica i Szkodra. Według pierwotnych założeń trasa miała zostać oddana do użytku już w 2013 r., jednak prace uległy opóźnieniu ze względu na problemy z wyłonieniem wykonawców oraz ustaleniem właścicieli działek przez które będzie przebiegać.

Otwarcie trasy Gusinje – Podgorica przyniesie szereg korzyści dla mieszkańców Plavu i Gusinje. Przede wszystkim możliwy stanie się dynamiczny rozwój turystyki, a lokalni  producenci zdrowej żywności będą mieć ułatwiony dostęp do rynku zbytu – poinformowano na stronie internetowej Fundacji Gusinje z Nowego Jorku, która skupia diasporę i wspiera budowę drogi.

Oprócz zasadniczego tematu spotkania, jakim była planowana trasa, politycy rozmawiali także o możliwości innych wspólnych przedsięwzięć oraz wyrazili zadowolenie ze stosunków dobrosąsiedzkich i międzypaństwowych.

Źródło: pobjeda.me, vijesti.me, gousinjefoundation.info

 

About Monika Pawlak

Absolwentka slawistyki Uniwersytetu Łódzkiego, pasjonatka literatury serbskiej (szczególnie Milorada Pavicia, Danilo Kiša i Vladana Desnicy) oraz podróży po Bałkanach, zwłaszcza Czarnogórze. Zajmuje się tłumaczeniami, zgłębianiem kultury narodów bałkańskich, a także planowaniem kolejnych wypraw do ulubionej części Europy.
KOMENTARZE