Home / Społeczeństwo / Chorwacki „Facebook dla krów” podbija świat

Chorwacki „Facebook dla krów” podbija świat

Farmeron, nazywany też „Facebookiem dla krów”, to jeden z najlepszych chorwackich projektów typu start-up, który zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Obecnie z wymyślonej przez pochodzącego z Osijeku młodego absolwenta informatyki Matiję Kopicia aplikacji pomagającej w zmaksymalizowaniu procesu produkcji, korzysta ponad 450 farm mlecznych z 14 krajów. Rozszerzenie działalności na kolejne 30 krajów będzie możliwe dzięki umowie o współpracy jaką tego lata Farmeron podpisał z czołową niemiecką firmą specjalizującą się w hodowli zwierząt i zarządzaniu farmami – Neelsen Agrar GmbH. Mimo międzynarodowego sukcesu i otwarcia filii w USA, siedziba firmy Kopicia pozostanie w Osijeku..

Stworzona w Chorwacji aplikacja Farmeron pomaga osobom zarządzającym małymi i dużymi farmami m.in. w planowaniu opieki i pielęgnacji każdej z krów indywidualnie – już od momentu jej narodzin. Jak dowodzą badania, zastosowanie rozwiązań proponowanych przez Farmeron umożliwia zmniejszenie kosztów monitorowania wyników produkcji mleka nawet o 60%.

Na pomysł stworzenia tego typu narzędzi usprawniających działanie farm mlecznych Matija Kopić wpadł jeszcze w czasie studiów informatycznych w Zagrzebiu, kiedy szukał sposobu na ułatwienie pracy swojemu ojcu i innym lokalnym hodowcom krów. Farmeron założył wraz ze swoim najlepszym przyjacielem w 2010 roku. Firma rozpoczęła działalność przy wsparciu specjalisty w dziedzinie rolnictwa Željka Mataija. Pierwsze większe fundusze ze środków zewnętrznych –75 tys. EUR – projekt uzyskał w 2011 r. na Seedcampie w Lublanie. Wielkim sukcesem było zdobycie przez Farmeron w maju 2012 r. aż 1,4 mln USD wsparcia od grupy amerykańskich inwestorów na czele z założycielem NextView Ventures Lee Howerem oraz twórcą SoftTech VC – Jeffem Clavierem.

O tajemnicach sukcesu swojego projektu Matija Kopić opowiadał uczestnikom tegorocznego zagrzebskiego Startup Weekendu.
– Otaczajcie się najlepszymi ludźmi, gdyż tylko oni stworzą najlepszy produkt. To największa siła. Jeśli szukacie inwestorów, nie zgadzajcie się na szalone warunki inwestowania, bo teraz jest najlepszy klimat na świecie dla tworzenia regionalnych projektów start-up. Zapewnijcie sobie także ochronę prawną ze strony prawnika który ma doświadczenie w sprawach z zakresu nowych technologii i projektów start-up – radził twórcom innowacyjnych projektów założyciel firmy Farmeron.

 

Źródło: vecernji.hr, vecernji.hr, tportal.hr, dnevnik.hr, farmeron.com

 

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE