Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Współpraca z Izraelem i miliardowe inwestycje w gospodarkę wodami

Chorwacja: Współpraca z Izraelem i miliardowe inwestycje w gospodarkę wodami

Minister rolnictwa, Tihomir Jakovina spotkał się w Tel Awiwie z izraelską minister rolnictwa i rozwoju wsi, Orit Noked. Rozmowa dotyczyła możliwości rozszerzenia współpracy w zakresie rolnictwa i gospodarki wodami.

Celem wizyty ministra Jakoviny w Izraelu było nawiązanie lepszej współpracy w zakresie mechanizacji i modernizacji systemów irygacyjnych, oczyszczania ścieków i wprowadzania technologii zarządzania wodami, rozwoju rolnictwa i wspólnej polityki w zakresie rybołówstwa w akwenie Morza Śródziemnego.

Przedstawiciele obu państw przyznali, że współpraca w zakresie rolnictwa była do tej pory niezbyt intensywna, gdyż wartość wymiany towarów rolniczych między państwami sięgała zaledwie 6 mln USD, ale wyrazili chęć poprawienia tego stanu rzeczy poprzez wspólne projekty.

Minister Jakovina podkreślił, że w zakresie rolnictwa Chorwacja może się od Izraela wiele nauczyć. Obiecał również, że przeszkody biurokratyczne zostaną wkrótce usunięte i zaprosił izraelskich inwestorów, zwłaszcza tych zajmujących się gospodarką wodną, do Chorwacji. Poinformował również, iż Chorwacja do 2023 r. planuje przeznaczyć 3,2 mld EUR na irygację, wodociągi i kanalizację.

Chorwacki minister zaproponował podpisanie umowy o współpracy między ministerstwami i zaprosił Orit Noked do Chorwacji. Izraelska minister przyjęła zaproszenie i zapowiedziała przyjazd z grupą specjalistów, którzy mieliby pomóc w ustaleniu szczegółów dotyczących konkretnych projektów.

Źródło: vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE