Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Więcej inwestycji niż w zeszłym roku, mniej niż w rządowym planie

Chorwacja: Więcej inwestycji niż w zeszłym roku, mniej niż w rządowym planie

Osiem przedsiębiorstw państwowych w ciągu 9 pierwszych miesięcy tego roku zrealizowało inwestycje o wartości 710,2 mln EUR, a szacuje się, że do końca br. będzie to 1,3 mld EUR, tzn. 25% więcej niż w roku ubiegłym, ale zarazem 20% mniej niż zakładał plan rządu – oznajmił wicepremier i minister gospodarki, Radimir Čačić.

Dotychczas zrealizowane inwestycje stanowią 93% planu, który postawiły sobie przedsiębiorstwa do 1 października i zarazem 43% ogólnego planu, który narzucił tym przedsiębiorstwom rząd w lutym br. w swoim bardzo ambitnym planie gospodarczym.

Przedsiębiorstwa państwowe, oprócz Iny, zaplanowały dotychczas inwestycje o łącznej wartości 1,03 mld EUR, a zamówienia publiczne obejmują dalsze 385 mln EUR. Obecnie przygotowanych jest 4576 projektów, z czego 4204 znajduje się w fazie realizacji.

Minister Čačić podkreślił, że od września widoczny jest wzrost aktywności inwestycyjnej, jednak dodał, że nie jest zadowolony z dotychczasowych rezultatów. – Wiele rzeczy działo się bardzo powoli – oznajmił.

Jego zdaniem do największych problemów należą: przedsiębiorstwa państwowe bez żadnych planów inwestycyjnych, niewystarczająca ilość członków komisji parlamentarnej zajmującej się zamówieniami publicznymi wpływająca na powolne tempo dokonywania zamówień, opóźnienia poszczególnych wykonawców, trwające procesy nacjonalizacji na niektórych budowach i rezygnacja z określonych projektów, które miały potencjał rozwojowy (jak np. podmorski gazociąg Krk). Dodał jednak, że wiele inwestycji jest realizowanych w cenach niższych od przewidywanych, bowiem przetargi cieszą się większym zainteresowaniem niż dotychczas.

Minister Čačić największe oczekiwania ma wobec firmy energetycznej Hrvatska elektroprivreda (HEP), która zgodnie z prognozami powinna zainwestować 349,5 mln EUR. Najmniej zadowolony jest zaś z pracy Chorwackich Kolei (HŽ).

– Niektórzy dyrektorzy w HŽ zostali zmienieni, i mimo wszystkich realnych problemów, z którymi zmaga się ta firma, nie jestem zadowolony z osiąganych przez nich rezultatów. Nie jestem zadowolony również z pracy innych firm, a także z siebie samego – podsumował.

Źródło: vecernji.hr, seebiz.eu

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE