Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja w czołówce importerów wieprzowiny

Chorwacja w czołówce importerów wieprzowiny

Chorwacja w pierwszym kwartale 2012 zaimportowała o 20 tys. więcej tuczników w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku – ostrzega Branko Bobetić ze zrzeszenia producentów i przetwórców Croatistočar. Jeżeli trend się nie zmieni, Chorwacja podzieli los Słowenii, gdzie produkcja wieprzowiny po wejściu do UE zmniejszyła się o połowę.

Do Chorwacji sprowadza się ogromne ilości wieprzowiny. Często eksport tych produktów jest subwencjonowany przez Unię Europejską, gdy tymczasem wstrzymanie większości podpór finansowych doprowadziło do sytuacji, że około tysiąca producentów rodzimych nie było w stanie utrzymać się na rynku. Najbardziej dziwi producentów fakt, że Chorwacja eksportuje kukurydzę do Hiszpanii, którą karmi się tam świnie, a następnie importuje się z Hiszpanii wieprzowinę.

– Na chorwacki rynek wprowadza się zbyt wiele mięsa wątpliwej jakości – twierdzi przewodniczący związku hodowców świń Stjepan Kušec.

Wiatrem w plecy dla chorwackich producentów byłoby zniesienie embarga na eksport chorwackiej wieprzowiny, na co się jednak w najbliższym czasie chorwaccy przedsiębiorcy nie mogą liczyć.

 

Źródła:  seebiz.eu

 

 

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE