Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Todorić wciąż chce kupić Mercator

Chorwacja: Todorić wciąż chce kupić Mercator

W tym tygodniu grupa Agrokor, właściciel chorwackiej sieci marketów Konzum rozpoczyna przygotowania jawnej oferty kupna udziałów swojego konkurenta, słoweńskiej sieci Mercator.

Jest to już dziewiąta próba sprzedaży grupy Mercator, przy czym tym razem oferta wyszła od samych zainteresowanych zakupem. Todoriciovi, prezesowi Agrokoru nie udało się bowiem sfinalizować tej transakcji w zeszłym roku, gdy ogłoszony został międzynarodowy przetarg na sprzedaż akcji Mercatora. Dlatego też tym razem zamierza postawić swoje warunki, które zostaną przedstawione jesienią. Grupa Agrokor pragnie wejść w posiadanie 75% i jednej akcji, tak, aby bez problemów móc zarządzać kompanią. Taki warunek postawili też partnerzy Agrokoru – EBRD, IFC i JP Morgan One Equity Partners.

Proponowana cena akcji nie jest jeszcze znana. W zeszłym roku za jedną akcję Todorić oferował 221 EUR, jednak pojawiają się prognozy, że w tym roku będzie to niższa kwota. Obecnie wartość  akcji Mercatora na słoweńskiej giełdzie waha się między 120 a 130 euro.  Spekuluje się, iż Agrokor zaoferuje za każdą akcję ok. 50 EUR więcej niż wynosi jej obecna cena.

W zeszłym roku wartość całej niedoszłej transakcji sięgała 832 mln EUR. Pojawiły się również  plany emisji 49% akcji nowego holdingu na londyńskiej giełdzie. Mimo, iż w zeszłym roku oferta Agrokoru była jedyną sensowną propozycją, ówczesny rząd nie chciał wyrazić zgody na rozpoczęcie procesu „due dilligence”. Sprzeciwiał się również ówczesny prezes Žiga Debeljak.

O tym, czy dojdzie do transakcji zdecydują jednak wyłącznie kwestie polityczne. Mercator jest siecią państwową, mali akcjonariusze są w posiadaniu zaledwie 36% akcji. Kwestia sprzedaży i połączenia dwóch sieci marketów, które razem byłyby bezkonkurencyjne w regionie (Słoweńcy ochrzcili ten holding żartobliwym mianem „Konzumator”) wzbudzała dotychczas wiele emocji, a wiele wskazuje na to, że one prędko nie opadną.

Źródło: vecernji.hr, seebiz.eu

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE