Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Spadek PKB w drugim kwartale 2012 r.

Chorwacja: Spadek PKB w drugim kwartale 2012 r.

PKB Chorwacji w drugim kwartale b.r. spadł o 2,1% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego – wynika z pierwszych szacunków chorwackiego Głównego Urzędu Statystycznego [Državni zavod za statistiku]. Taki spadek zapowiadała większość analityków, a także premier Chorwacji Zoran Milanowić. Większy spadek PKB w drugim kwartale 2012 r. w Europie odnotowały tylko Cypr (2,4%), Włochy (2,5%), Słowenia (3,2%), Portugalia (3,3%) i Grecja (6,2%).

Na osiągnięcie takiego wyniku chorwackiej gospodarki wpłynęły m.in. duży spadek produkcji przemysłowej, spadek eksportu oraz większy od prognozowanego wzrost cen.

– Sytuacja w Europie jest ciężka, w niektórych krajach jest jeszcze gorzej niż u nas – stwierdził premier Chorwacji Zoran Milanović. – Wpłynęły na nas negatywne trendy w światowej gospodarce, wierzymy i myślimy, że następny rok będzie lepszy, że osiągniemy jakikolwiek wzrost i osiągniemy jakikolwiek wzrost, a kolejny kwartał, z powodu dobrych wyników w turystyce, będzie lepszy – dodał szef chorwackiego rządu.

Źródło: vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE