Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Prywatyzacja Croatia Osiguranje

Chorwacja: Prywatyzacja Croatia Osiguranje

Rząd premiera Zorana Milanovicia podjął decyzję o prywatyzacji największej firmy ubezpieczeniowej w kraju – Croatia Osiguranje. Jak poinformował minister finansów Slavko Linić, planowana jest sprzedaż 50% z około 82% akcji firmy, które są obecnie w posiadaniu państwa. Rząd postanowił jednak zachować ponad 25% akcji, aby w dalszym ciągu móc uczestniczyć w podejmowaniu strategicznych decyzji dla funkcjonowania Croatia Osiguranje.

Według zapowiedzi Linicia, w najbliższym czasie zostanie do rządu skierowana propozycja ogłoszenia jawnego przetargu na wybór doradców uczestniczących w procesie prywatyzacji Croatia Osiguranje. Opracują oni model prywatyzacyjny oraz jego podstawowe warunki, po czym zostanie rozpisany i ogłoszony publiczny przetarg. Rząd zakłada, że do końca bieżącego roku, akcje największej firmy ubezpieczeniowej w Chorwacji, której wartość wyceniana jest na około 280 mln EUR, trafią już do nowego inwestora.

Wśród głównych kandydatów do zakupu pakietu akcji Croatia Osiguranje wymieniana jest chorwacka Adris grupa oraz polska grupa ubezpieczeniowa PZU S.A. Przedstawiciele zarówno chorwackiego, jak i polskiego inwestora, na razie dementują wszystkie doniesienia dotyczące ewentualnego uczestnictwa w procesie prywatyzacji Croatia Osiguranje, jednak według lokalnych mediów, zainteresowanie wejściem polskiej grupy ubezpieczeniowej na nowy rynek jest realne. Dowodem na to ma być nawiązanie współpracy grupy PZU S.A. z amerykańską firma konsultingową, która ma pomóc w przygotowaniu się polskiego inwestora do procesu przetargowego.

Rynek chorwacki jest szczególnie atrakcyjny dla grupy PZU S.A., ponieważ automatycznie umożliwi współpracę z pozostałymi rynkami krajów byłej Jugosławii. Do tej pory grupa PZU S.A. inwestowała głównie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, jednak jej zainteresowanie rynkiem bałkańskim może stanowić impuls dla pozostałych przedsiębiorców do otwarcia się na nowe środowisko finansowe.

 

Źródło: seebiz.eu, jutarnji.hr

About Joanna Nowak

...
KOMENTARZE