Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Poniżej średniej europejskiej w Indeksie Percepcji Korupcji

Chorwacja: Poniżej średniej europejskiej w Indeksie Percepcji Korupcji

W Indeksie Percepcji Korupcji na 2012 rok prowadzonym przez Transparency International Chorwacja w skali od 0 (całkowicie skorumpowany) do 100 (bez korupcji) uzyskała ocenę 46, czyli znalazła się na 62 miejscu.

Badanie Transparency International mierzy percepcję stopnia korupcji na wszystkich poziomach pracy rządu i administracji i objęło w tym roku 176 państw. W Chorwacji przeprowadzono 8 badań, a oceny wahały się od 32 do 54. W badaniach tych swoje oceny stopnia korupcji przedstawili specjaliści, przedstawiciele instytucji i przedsiębiorcy.

Średnia ocena, którą uzyskało 27 państw UE to 63,6, więc rezultat Chorwacji stawia ją dużo poniżej średniej europejskiej. Gorsze oceny uzyskały jedynie Rumunia, Włochy, Bułgaria i Grecja. Najlepsze oceny uzyskały Dania, Finlandia i Nowa Zelandia, a najgorsze – Afganistan, Somalia i Korea Północna.

W regionie obejmującym Chorwację, Macedonię (43 punkty), Bośnię i Hercegowinę (42), Czarnogórę (41) , Serbię (39), Kosowo (34) i Albanię (33) Chorwacja uzyskała najlepszy rezultat. Region nie obejmował Słowenii, która uzyskała ocenę 61.

Źródło: vecernji.hr, dnevnik.hr, slobodnaevropa.org

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE