Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja wśród krajów o „bardzo wysokim stopniu rozwoju społecznego”

Chorwacja wśród krajów o „bardzo wysokim stopniu rozwoju społecznego”

Rozwój społeczny Chorwacji - hrt.hr

Chorwacja awansowała do grupy krajów o „bardzo wysokim stopniu rozwoju społecznego” i zajęła 47 miejsce wśród 187 państw ujętych w tegorocznym Raporcie o Rozwoju Społecznym na Świecie sporządzonym w ramach Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP, United Nations Development Programme). Spośród krajów należących do UE Chorwację pod tym względem wyprzedziły niemal wszystkie państwa Unii z wyjątkiem Rumunii (56 miejsce) i Bułgarii (57 miejsce). Jeśli chodzi o inne kraje regionu, to Czarnogóra znalazła się na 52 miejscu, Serbia na 64 miejscu, Macedonia na 78 miejscu, a Bośnia i Hercegowina na miejscu 81.

Ranking UNDP przygotowywany jest zgodnie z założeniem, że rozwój społeczny nie zależy wyłącznie od sytuacji finansowej mieszkańców danego kraju, dlatego przy jego tworzeniu bierze się pod uwagę również kwestie związane ze zdrowiem obywateli oraz z edukacją. Zakłada on, że celem do którego powinno się dążyć jest nie rozwój gospodarczy sam w sobie, ale stworzenie ludziom warunków by mogli żyć długo, twórczo i cieszyć się dobrym zdrowiem.

Choć Chorwacja osiągnęła wysokie wyniki pod względem dochodu narodowego brutto na jednego mieszkańca oraz długości życia jej obywateli, to dużo gorzej wyglądają w tym kraju kwestie związane z edukacją społeczeństwa, zwłaszcza z kształceniem się obywateli którzy ukończyli 25 rok życia. Końcową ocenę rozwoju społecznego Chorwacji obniżono również ze względu na duże nierówności występujące między jej mieszkańcami.

Źródła: poslovni.hr, undp.hr, undp.org

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE