Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Gigantyczne straty z powodu suszy

Chorwacja: Gigantyczne straty z powodu suszy

Pod koniec tygodnia podane do wiadomości publicznej zostaną dane dotyczące zmian PKB w drugim kwartale. Prognozy są negatywne – Chorwacja może się znaleźć w tej samej grupie co Grecja, Portugalia, Cypr i Włochy, które zanotowały spadek PKB od 2 do nawet 6%.

Strefa euro znajduje się w stanie recesji  i w większości państw PKB osiąga wartości ujemne. Wyjątkiem są Niemcy, kraje bałtyckie, Słowacja, Szwecja, Austria i Rumunia. Chorwaccy analitycy prognozują, że w tym kwartale spadek PKB wyniesie od 1,7 do 2,9%; będzie to trzeci z rzędu kwartał, w którym PKB osiągnie wartości ujemne, a w obecnej sytuacji możliwe jest, że nie będzie on ostatni.

– Efekty suszy zaczęły być odczuwalne już w czerwcu. Ze statystycznego punktu widzenia, dochody z rolnictwa nie są liczone tylko podczas zbiorów, ale przez cały okres wegetacji roślin. Rachunek taki nie jest łatwy, ale wszystkie południowo-wschodnioeuropejskie kraje dotknięte suszą uwzględniły suszę w swoim PKB za drugi kwartał – powiedział analityk Instytutu Ekonomicznego, Željko Lovrinčević.

Jego zdaniem, PKB w trzecim kwartale mogłoby sięgnąć zera, gdyby nie susza. Pozytywną wiadomością dotyczącą letniego kwartału jest za to dobre wykonanie budżetu. Dochody z podatku VAT z powodu zwiększenia obrotów w turystyce, wzrostu cen, w tym cen benzyny są wyższe niż spodziewane, co mogłoby być kluczowym argumentem rządu do utrzymania dotychczasowego ratingu. Lovrinčević prognozuje, że straty z powodu suszy sięgną pół miliarda kun (ok. 275 mln zł), co sprawi, że przerosną one dochody z turystyki. Z powodu podatków i wzrostu cen standard życia obywateli spadnie o 5%, a w regionach rolniczych dotkniętych suszą spadnie nawet o 10%. Płace zmniejszą się o ok. 4%.

Prognozowany przez Lovrinčevicia spadek PKB miałby wynieść 1,7%, ale analityk RBA Zrinka Živković-Matijević twierdzi, że z powodu wzrostu bezrobocia, spadku gospodarczego i spadku kredytowania sięgnie on nawet 2,9%.

Rząd przyznał, że wykonał zaledwie 20% planowanego cyklu inwestycyjnego, spada produkcja i zasięg robót budowlanych, jednak premier Zoran Milanović obiecał uczynić wszystko, by w 2013 doszło do przełomu.

Źródło: vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE