Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: Giełda energetyczna w Zagrzebiu

Chorwacja: Giełda energetyczna w Zagrzebiu

Na przyszły rok jest prawdopodobnie planowane otwarcie w Zagrzebiu regionalnej giełdy energetycznej, która początkowo miałaby zajmować się handlem energią elektryczną, a w przyszłości również drugimi źródłami energii, np. gazem. Otwarcie tej instytucji jest częścią strategicznego planu państwowej spółki energetycznej  Hrvatska elektroprivreda (HEP), mającego na celu zwiększenie dochodów spółki.

– Naszym celem jest zwiększenie przychodu i potencjału inwestycyjnego (…). Planujemy również wzmocnić swoją pozycję na regionalnym rynku energetycznym – powiedział podczas konferencji organizowanej przez tygodnik Lider Zlatko Koračević, prezes HEP.

W organizacji giełdy mają najprawdopodobniej pomóc specjaliści z Węgier, gdzie podobna giełda została założona zaledwie dwa lata temu, a w chwili obecnej obroty na niej sięgają 200 mln EUR rocznie. Jeszcze większe obroty są notowane na regionalnej giełdzie BSP South Pool, obejmującej rynek serbski i słoweński. Na obu tych giełdach HEP ma znaczącą rolę, do czego przyczynia się zwłaszcza wzrost zapotrzebowania na import energii elektrycznej na rynek chorwacki.

W zależności od warunków atmosferycznych, czyli wydajności chorwackich elektrowni wodnych, każdego roku HEP wydaje od 250 do 400 mln EUR na import energii. Dlatego też władze spółki uważają, że ten sporych rozmiarów ruch skoncentrowany w jednym miejscu mógłby być zachętą dla wielkich europejskich kompanii do zaangażowania się w działalność giełdy.

Chorwacja jest największym importerem energii elektrycznej w regionie, dlatego też władze HEP mają nadzieję, że założenie giełdy pozwoli uniezależnić się od instytucji w Budapeszcie i Ljubljanie. Liczą też na zainteresowanie innych państw regionu.

Źródło: vecernji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE