Home / Bałkany / Chorwacja / Chorwacja: 7 mld EUR dochodu z turystyki?

Chorwacja: 7 mld EUR dochodu z turystyki?

Nadzieję na powtórzenie ubiegłorocznego wyniku jeśli chodzi o liczbę turystów odwiedzających Chorwację w sezonie turystycznym oraz ilość wykupionych przez nich noclegów, a także na uzyskanie w 2012 r. dochodu z turystyki w wysokości 7 mld EUR, wyraził goszczący w Opatii chorwacki minister turystyki Veljko Ostojić. Rok 2011 był pod tym względem dla Chorwacji bardzo udany, o czym informowaliśmy na naszym portalu. W tym roku oferta turystyczna tego kraju ma być jeszcze bardziej konkurencyjna, a to za sprawą obniżenia podatku VAT na usługi turystyczne.
Najprawdopodobniej i w 2012 r., podobnie jak w roku ubiegłym, najliczniejszą grupą turystów zagranicznych odwiedzających Chorwację stanowić będą Niemcy (w 2011 r. przyjechało ich 1,66 mln). Na odbywających się w marcu b.r. Międzynarodowych Targach Turystycznych ITB w Berlinie Chorwacja wymieniana była, obok Hiszpanii i Turcji, jako najbardziej atrakcyjne dla turystów z Niemiec miejsce na spędzenie urlopu.
Również niemieccy przedsiębiorcy wykazują zainteresowanie chorwackim przemysłem turystycznym, a zwłaszcza inwestycjami w projekty typu greenfield (realizowane od podstaw) – co potwierdził na początku kwietnia b.r., podczas specjalnego spotkania z ministrem Ostojiciem, ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Chorwacji Bernard Fisher.
Chorwacki minister turystyki, chcąc zachęcić inwestorów zagranicznych do lokowania kapitału w tym kraju, zapowiedział m.in. prywatyzację 13 państwowych agencji turystycznych, przekształcenie byłych budynków wojskowych w obiekty turystyczne, a także szybkie ukończenie katalogu inwestycyjnego dla potencjalnych inwestorów i przedstawienie opracowywanej właśnie strategii rozwoju chorwackiej turystyki do roku 2020.

Źródła: vecernji.hr, vecernji.hr, vecernji.hr

About Magdalena Pazdanska

KOMENTARZE