Home / Bałkany / Albania / ČEZ rozważa wycofanie się z Albanii

ČEZ rozważa wycofanie się z Albanii

Dystrybutor energii CEZ Shpërndarje, spółka-córka czeskiego ČEZu, rozważa wycofanie się z Albanii z powodu trudnego otoczenia biznesowego i niemożności porozumienia się z władzami kraju, poinformował członek zarządu ČEZ Tomáš Pleskač podczas konferencji prasowej w Pradze.  Ostateczna decyzja ma zapaść „pod koniec roku.”

 

Problemy z przejrzystością

Przejrzystość rynku w Albanii jest żadna, a CEZowi brak jasnego partnera do negocjacji, powiedział Pleskač, informuje Bloomberg.

– Problem z Albanią polega na tym, że kiedy dojdziemy już porozumienia z jakimś organem państwowym, inny zgłasza się z kompletnie innymi żądaniami – tłumaczył Pleskač. – Nie ma jednoznacznie wyznaczonej osoby, z którą mielibyśmy negocjować.

W związku z tym jesienią spółka wstrzymała wszelkie inwestycje w Albanii, poinformował.

Stosunki między czeską spółką energetyczną i rządem Albanii pogorszyły się do tego stopnia, że ČEZ musiał na początku października zatrudnić negocjatora, brytyjską firmę Schindlers. Obecnie ČEZ może domagać się EUR 60 mln gwarancji od Banku Światowego, powiedział Pleskač.

Jak donoszą albańskie media, w dzień po ogłoszeniu stanowiska ČEZu do Tirany ma przyjechać dyrektor regionalna Banku Światowego ds. Europy Południowo-Wschodniej Jane Armitage, żeby interweniować w sprawie CEZu w Albanii. Zaistniałą sytuację Armitage oceniła jako „rozczarowującą”, szczególnie biorąc pod uwagę nadzieje wiązane z prywatyzacją państwowego dystrybutora OSSh (Operatori i Sistemit te Shpërndarjes).

 

W Albanii straty

W pierwszej połowie roku CEZ Albania odnotował stratę EBITDA w wysokości USD 119 mln, między innymi z powodu podwyższenia opłat CEZu dla Albańskiej Korporacji Energetycznej (Korporata Elektroenergjitike Shqiptare, KESH) przy braku podwyżki cen dla konsumentów. Konflikt zaostrzył się po nałożeniu na CEZ latem kary w kwocie EUR 23 mln.

Sprawy w Albanii naprawdę nie idą dobrze, jednak wycofanie się ČEZu z tego kraju może jednak nie być łatwe od strony prawnej, ostrzega analityk Erste Group Petr Bartek.

 

W Rumunii i Bułgarii zyski i inwestycje

ČEZowi lepiej układa się w Rumunii, gdzie zysk EBITDA w pierwszej połowie roku wyniósł CZK 16,9 mld (EUR 672 mln), jak podaje Bloomberg. Spółka ukończyła tam projekt farm wiatrowych w Fantanele i Cogealac, największą naziemną farmę tego typu w Europie, i negocjuje zakup pokejnych farm.

CEZ Romania planuje zgromadzenie farm wiatrowych o łącznej mocy 1500 MW do 2016 r., rozważa również złożenie oferty w przetargu prywatyzacyjnym dystrybutora energii, jeśli rząd zdecyduje się na jego sprzedaż swich udziałów.

Bułarska spoółka CEZ zanotowała CZK 14,4 mld (EUR 573 mln) zysku EBITDA w pierwszym półroczu 2012 r., informuje Bloomberg.

CEZ Albania to jedyna spółka z grupy ČEZ, która odnotowuje straty i nie rokuje poprawy.

 

Źródło: bloomberg.com, TV Scan

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE