Home / Gospodarka / Inwestycje / Brytyjskie fundusze dla bułgarskich inwestorów

Brytyjskie fundusze dla bułgarskich inwestorów

Schroders Investment Management – brytyjska spółka o niemal 200-letnim doświadczeniu rynkowym, zajmująca się zarządzaniem aktywów, wejdzie na bułgarski rynek finansowy. W listopadzie rozpocznie współpracę z bułgarskim Karoll Capital Management. Poprzez sieć oddziałów bułgarskiej spółki, Schroders będzie oferował własne fundusze inwestycyjne.

Schroders Investment Management to pierwsze brytyjskie towarzystwo finansowe na bułgarskim rynku. Oprócz Schroders, w Bułgarii swoje usługi finansowe oferują: Pioneer Investments, część włoskiej grupy UniCredit, Raiffeisen Capital Management, oferujący usługę Raiffeisen Asset Management, należący do austriackiej grupy Raiffaisen, SGAM, część francuskiej grupy Societe Generale, OTP Fund Management, część węgierskiego OTP, w Bułgarii oferująca swoje usługi jako Bank DSK oraz niemiecka Bayern Invest i grecka Eurobank EFG.

– Na początku 2012 r. analizowaliśmy sytuację na światowych rynkach finansowych i doszliśmy do wniosku, że bułgarskiemu rynkowi kapitałowemu brakuje różnorodności produktów inwestycyjnych, a ludziom brak inwestycyjnej świadomości – objaśnia przyczyny podjęcia współpracy z brytyjskim towarzystwem funduszy inwestycyjnych Stanimir Karolew, prezes zarządu Karoll Capital Management. – Podjęliśmy decyzję o konieczności nawiązania kontaktu z jednym ze światowych liderów w dziedzinie zarządzania aktywami, aby zapewnić bułgarskim inwestorom dostęp do szerokiego wachlarza usług finansowych.

– Wierzymy, że bułgarski rynek ma w sobie spory potencjał i znajduje się na dobrej drodze jego rozwoju. Wkraczanie na nowe rynki finansowe to dla nas żadna nowość – jesteśmy spółką o zasięgu międzynarodowym i nie możemy funkcjonować w oderwaniu od rynków – komentuje Thierry Clark, dyrektor Shroders Investment na Europę Wschodnią, Środkową i Południową. – Dobre kontakty, które mamy w na całym świecie, pozwalają nam oferować różnorodny portfel kredytowy, dzięki czemu ryzyko ulega dywersyfikacji – dodaje.

Według Clarka, to właśnie pragnienie bezpieczeństwa inwestycyjnego, wzrost na wschodzących rynkach finansowych, inflacja oraz poszukiwania nowych możliwości powiększania dochodów będą miały największy wpływ na podejmowanie decyzji przez inwestorów.
– Nie przewiduję pojawienia się rychłej ani bardzo wysokiej inflacji, choć dodruk pieniędzy przez banki centralne przyczynił się do upowszechnienia się takiej opinii  – komentuje Clark. – Ludzie wciąż szukają możliwości inwestowania, na przykład w nieruchomości czy surowce.

Dla bułgarskich klientów, którzy dopiero co wchodzą na światowe rynki, najlepszym rodzajem inwestowania będzie typ multi asset, łączący w sobie różne rodzaje aktywów.

Wciąż oczekuje się na oficjalną rejestrację funduszy Schroders Investment Management przez bułgarską Komisję Nadzoru Finansowego. Shroders ma w planach wprowadzenie aż 100 różnych systemów inwestycyjnych. Jak dotąd, wraz ze spółką Karoll Capital Menagement, wybrała 14 najodpowiedniejszych dla bułgarskiego rynku finansowego.

Według ekspertów Schrodersa i Karolla, w obecnej sytuacji ekonomicznej, dla Bułgarów najważniejsze jest bezpieczeństwo finansowe, dlatego powstało kilka funduszy koncentrujących się głównie na obecnych dochodach: Schroder ISF Global Corporate Bond, Schroder ISF Global High Yield, Schroder ISF Global Dividend Maximiser oraz Schroder ISF Global Multi-Asset Income.

Źródło: capital.bg

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE