Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Westinghouse przeprowadzi przedprojektowe badania nowego reaktora jądrowego

Bułgaria: Westinghouse przeprowadzi przedprojektowe badania nowego reaktora jądrowego

Amerykańska firma Westinghouse została wybrana jako wykonawca analiz wstępnych przed przystąpieniem do budowy 7-ego bloku centrali elektrowni jądrowej w Kozłoduju.

Umowa przetargowa dotycząca badań przedprojektowych została podpisana w poniedziałek przez dyrektora wykonawczego, Ljubena Marinowa i wiceprezydenta Westinghouse na teren Europy Południowej, Javiera Gonazaleza. W wydarzeniu uczesticzyli także – minister gospodarki, Deljan Dobrew i przedstawiciele sofijskiej ambasady Stanów Zjednoczonych.

Zadanie, które powierzono specjalistom z Westinghouse polega na przedstawieniu wyników analizy techniczno-ekonomicznej, oceny wydajności gospodarczej oraz realnego potencjału technologicznego nowej infrastruktury.

Według oficjalnego oświadczenia, Westinghouse wybrano ze względu na najlepszą przedstawioną ofertę – zaproponowana kwotacja, po udzielonej obniżce 16%, wynosi 999 500 EUR.

Badania mają potrwać do marca 2013 roku. Wkrótce zostanie ogłoszony wykonawca kolejnego przedsięwzięcia przedprojektowego – oceny oddziaływania na środowisko i analizy geologicznej terenu. Jego koszt szacuje się na 2-3 mln EUR.

Źródło: grada.bg, 24chasa.bg, capital.bg, btvnews.bg.

About Anna Teklińska

KOMENTARZE