Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Otwarcie drugiej linii metra

Bułgaria: Otwarcie drugiej linii metra

Dziś na stacji Serdika w centrum Sofii odbyło się oficjalne otwarcie drugiej linii stołecznego metra. W uroczystości udział wzięli: prezydent Bułgarii Rozen Plewneliew, premier Boiko Borisow, przedstawiciel Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, burmistrz stolicy Jordanka Fandukowa oraz Sojan Bratoew – dyrektor wykonawczy budowy metra.

Według prognoz, dzięki drugiej linii ruch na ulicach Sofii powinien zmniejszyć się aż o 20%, a z nowego środka transportu skorzysta dziennie 350 tys. osób. Od dziś metrem będzie można poruszać się od dzielnicy Obelia w północno-wschodniej części miasta przez osiedle Nadeżda, Dworzec Centralny, pl. Świętej Niedzieli aż do Narodowego Pałacu Kultury (NDK) i al. Czerni Wrych (jasnoniebieska ciągła linia na mapce poniżej). Pasażerom zostaną również udostępnione 3 nowe parkingi: przy al. Czerni Wrych, al. Jamesa Bauchera oraz przy Dworcu Centralnym. Już za miesiąc będzie można tam zostawiać samochody, nie uiszczając żadnych opłat.

 

Ta największa jak dotąd inwestycja w infrastrukturę stolicy została sfinansowana w 50% ze środków unijnych. Dziś zapadnie decyzja w sprawie pokrycia przez Unię kosztów budowy linii metra prowadzącej do sofijskiego lotniska (na mapie czerwona przerywana linia, nr 20-23).

Cena jednorazowego biletu to wciąż 1 lew (ok. 2 zł), natomiast miesięczna karta podrożeje do 35 lewa (ok. 75 zł).

Źródła: investor.bg, econ.bg

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE