Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Gazprom podpisał umowę na 11% obniżkę ceny gazu

Bułgaria: Gazprom podpisał umowę na 11% obniżkę ceny gazu

Pięć miesięcy Bułgaria czekała na ostateczne podpisanie umowy przez Gazprom na 11% obniżkę ceny gazu, którą rosyjski koncern obiecał jeszcze w marcu tego roku.

Umowa między państwami została podpisana w Warnie przez Ministra ds. Energetyki Deliana Dobrewa i zastępcę szefa Gazpromu, Aleksandra Miedwiediewa. Termin ważności umowy mija wraz z końcem bieżącego roku. Do 15 listopada Bułgaria podpisze nową umowę w sprawie dostaw gazu, która wejdzie w życie z dniem 1 stycznia. Według Premiera Bojko Borisowa, podpisana umowa pozwoli zaoszczędzić Bułgarii setki tysięcy BGN, pochodzących z kieszeni podatników. Jednak porozumienie o obniżce ceny gazu w Bułgarii nie zagwarantuje faktycznego jej spadku, ponieważ od 1 kwietnia br. w kraju wciąż obserwuje się jej wzrost. Od 1 lipca gaz ziemny podrożał o około 5%.

Opóźnienie podpisania umowy pomiędzy państwami było związane z wprowadzeniem przez Rosję nowych wymagań zgodnie z modelem finansowym Gazociągu Południowego. Podczas wcześniejszych rozmów pomiędzy stronami, Minister Dobrew zapowiedział, że umowa w sprawie projektu będzie podpisana przez stronę bułgarską dopiero wtedy, kiedy będzie zagwarantowany interes narodowy jak i zachowane najlepsze parametry dla Bułgarii.

Do połowy listopada br., Bułgaria powinna ogłosić ostateczną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy South Stream, który będzie przebiegał przez kraj. Aleksander Miedwiediew podał do wiadomości, że obecnie prowadzone są również rozmowy z bankami, które są zainteresowane współfinansowaniem projektu. Gazociąg Południowy powinien zostać uruchomiony w 2015 roku.

 

Źródło: btvnews.bg, dnevnik.bg

 

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE