Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: Były prezydent Republiki Kałmucji wykupił 25% akcji Petrol Holding

Bułgaria: Były prezydent Republiki Kałmucji wykupił 25% akcji Petrol Holding

W wywiadzie dla moskiewskiej gazety „Wedomosti”, były prezydent rosyjskiej autonomicznej Republiki Kałmucji Krisan Ilumżynow ogłosił, że wykupił 25% akcji „Petrol Holding”. W projekcie przejęcia kontroli nad Holdingiem prawdopodobnie będzie uczestniczył jeszcze jeden inwestor.

„Wedomosti” komentuje, że Ilumżynow w sprawie „Petrolu” zasięgał porady u swojego starego przyjaciela Wagita Alekperowa, zarządzającego „Lukoilem”, który stara się o przejęcie „Petrolu”. Jednak bułgarscy urzędnicy są zdania, że transakcja nie nastąpi, ponieważ „Lukoil”  jest oskarżany o monopol. W 2010 roku bezowocne pertraktacje w sprawie kupna stacji benzynowych „Petrol” prowadził „Gazprom Neft”, który obecnie jest właścicielem ponad 14 stacji benzynowych w Bułgarii (oddziały serbskie).

Właściciele „Petrol Holdingu”, Denis Erszow i Mitko Sybew od dawna znają się z Ilumżynowem, a rozmowy na temat „Petrolu” między nimi były prowadzone już w marcu. W gazecie poinformowano, że transakcja praktycznie została zakończona, lecz nadal trwają rozmowy. Po sporach między korporacjami z Sybewem, pozostało nadal wiele spornych kwestii, które Ilumżynow powinien rozwiązać.

Blisko dwa miesiące po ogłoszeniu zmian własnościowych i w zarządzaniu  „Petrol Holdingiem”, nadal brakuje informacji na ten temat w Rejestrze Handlowym, gdzie widnieją nazwiska Erszowa i Melnika.

W związku z tym nasuwa się wiele wątpliwości związanych z informacjami podawanymi przez Ilumżynowa, a także w kwestii finansowej – między innymi skąd były prezydent w ciągu kilku miesięcy zdobył pieniądze na 20 projektów inwestycyjnych wartych miliardy dolarów. Zawsze jednak jest on przedstawiany jako lobbysta i pośrednik. Ilumżynow jest także prezydentem FIDE – Międzynarodowej Federacji Szachowej, dzięki której można poznać wielu wpływowych ludzi. Jest on również jednym z inwestorów zarejestrowanej w Szwajcarii Credit Mediterranee, a jego partnerami są multimilionerzy z Azji Południowo – Wschodniej i krajów arabskich.

 

Źródło: capital.bg

 

About Małgorzata Marczak

Pracuje jako asystent w Zakładzie Językoznawstwa Słowiańskiego IFS UMCS w Lublinie. Ukończyła Slawistykę (magister 2011) i Kulturoznawstwo (licencjat 2007) na UMCS. Zakochana w Bałkanach a przede wszystkim w Bułgarii, jej kulturze i folklorze. Zainteresowania naukowe: gramatyka i leksykologia współczesnego języka bułgarskiego oraz metodyka nauczania języka obcego.
KOMENTARZE