Home / Bałkany / Bułgaria / Bułgaria: 31 sierpnia ruszy nowa linia sofijskiego metra

Bułgaria: 31 sierpnia ruszy nowa linia sofijskiego metra

Odcinek metra między Narodowym Pałacem Kultury (NDK), al. Czerni Wrych a stacją im. Jamesa Bauchera zostanie otwarty już 31 sierpnia. Linia umożliwi szybką komunikację między dzielnicami Chladiłnik i Nadeżda. Pierwszymi pasażerami byli premier Bułgarii Boiko Borisow i burmistrz Sofii Jordanka Fandukowa.

Inwestycja w metro to przede wszystkim modernizacja infrastruktury stolicy: nowa linia wymaga nowych, podziemnych parkingów, często pociąga również za sobą remonty dróg i chodników, tak jak w tym wypadku al. Czerni Wrych. W wielu miejscach nieopodal nowych stacji podziemnego pociągu naprawiono lub postawiono nowe uliczne latarnie.

Wartość inwestycji szacowana jest na ok. 1 mld BGN (ok. 2,08 mld PLN), jest więc kilkukrotnie niższa niż projekt „Belene”, co podkreślał premier Borisow, nakazując wyciągnąć z tego wnioski na przyszłość.

– Mam nadzieję, iż pieniądze, które zostaną władzom Sofii po zamknięciu projektu, uda się przeznaczyć na linię metra wiążącą lotnisko z centrum stolicy – dodał premier.

Źródła: novinite.bg, bnt.bg, dnes.bg

 

About Sylwia Dimtchev

KOMENTARZE