Home / Bałkany / BiH / BiH: Ukończony odcinek autostrady w FBiH, podpisana umowa na budowę autostrady w RS

BiH: Ukończony odcinek autostrady w FBiH, podpisana umowa na budowę autostrady w RS

W Bośni i Hercegowinie trwają prace przy projektach infrastrukturalnych: w Federacji BiH otwarto w tym tygodniu dla ruchu dziesięciokilometrowy odcinek Kakanj-Bilješevo, wchodzący w skład korytarza Vc, z kolei w Republice Serbskiej podpisano umowę na budowę 36-kilometrowego odcinka Prnjavor-Doboj. Oficjalnie wznowiono także prace przy tunelu Vijenac.

W uroczystym udostępnieniu dla ruchu odcinka autostrady Kakanj-Bilješevo, który zaczęto budować jeszcze w 2010 r., wzięli udział między innymi premier FBiH Nermin Nikšić oraz ministrowie transportu i łączności BiH i FBiH, Damir Hadžić i Enver Bijedić. Nowootwarta droga ma po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Łączna wartość projektu to 100 mln KM (ok. 51 mln EUR), finansowano go z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Prace wykonały firmy Joint Venture Viadukt d.d. Zagreb i Hering d.d. Široki Brijeg.

Prace przy pierwszym etapie budowy tunelu Vijenac wznowiły także firmy z bh. konsorcjum, które zastąpiło spółkę słoweńską, z którą rozwiązano umowę. Przy tym projekcie 400 osób ma pracować na trzy zmiany, termin ukończenia to marzec przyszłego roku, a wartość umowy – 18 mln EUR. Jednocześnie państwowe przedsiębiorstwo Autoceste FBiH rozpisze przetarg na drugi etap budowy. Wszystkie prace mają zostać zakończone wiosną 2014 r.

W Republice Serbskiej umowę na przygotowanie projektu i budowę 36-kilometrowego odcinka Prnjavor-Doboj autostrady Banja Luka-Doboj podpisali w piątek przedstawiciele spółki państwowej Autoputevi RS i bh.-macedońskiego konsorcjum, w którego skład wchodzą firmy Integral inženjering z miejscowości Laktaši i Granit ze Skopje. Łączna wartość projektu to 180 mln EUR.

W spotkaniu, poza dyrektorami zainteresowanych przedsiębiorstw, uczestniczyli premier Republiki Serbskiej, Aleksandar Džombić, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego RS, Igor Radojičić, kilku ministrów RS oraz premier Macedonii, Nikola Gruevski. Jak w rozmowie z dziennikarzami podkreślał Džombić, jest to jeden z największych projektów infrastrukturalnych RS, a nowoczesna sieć dróg jest konieczna do realizacji strategii dla poszczególnych sektorów gospodarki, wzrostu gospodarczego i podniesienia standardu życia mieszkańców.

Źródło: klix.ba, indikator.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE