Home / Bałkany / BiH / BiH: Ogromne straty w rolnictwie spowodowane przez suszę

BiH: Ogromne straty w rolnictwie spowodowane przez suszę

Susza, brak dbałości o system nawadniania i brak inwestycji i długoterminowych strategii rolniczych są głównymi przyczynami katastrofalnej sytuacji na Bałkanach, informuje agencja Reuters. Szkody w BiH szacuje się na prawie 1 mld USD, co jest wielkim ciosem dla gospodarki, w której 20% mieszkańców jest zatrudnionych w rolnictwie, które z kolei stanowi 10% łącznego PKB.

Rolnicy w BiH twierdzą, że sytuacja nie była tak zła od 1995r. i grożą blokadą ważnych dróg i przejść granicznych od początku września, jeśli rząd nie wypłaci subwencji i nie zacznie chronić rodzimej produkcji. Niestety, brakuje pieniędzy, a BiH (jak i inne państwa Półwyspu Bałkańskiego) boryka się z recesją.

W podobnej sytuacji jest też rolnictwo Serbii i Chorwacji. Bank Światowy, który w maju zatwierdził pożyczkę na 40 mln USD na unowocześnienie systemu nawadniania w BiH, podkreśla, że państwa na Bałkanach charakteryzują się dużym potencjałem, jeśli chodzi o rolnictwo. Brakuje jednak odpowiedniej infrastruktury i strategii.

– Była Jugosławia dysponowała jednym z najnowocześniejszych systemów nawadniania. Niestety, obecnie ten system jest zaniedbany i zniszczony. To nie tylko skutek braku środków z budżetu, ale także częstych zwrotów w zarządzaniu – powiedział Holger Kray odpowiedzialny w Banku Światowym za rolnictwo i rozwój wsi w Europie i Azji Centralnej.

Jeden z nielicznych przykładów „postępu”, to tzw. „zielone pola” w regionie Kalezji w BiH, gdzie wykorzystano najnowszą technologię by polepszyć nawadnianie, a także zmieniono sposób karmienia bydła.

– To już czwarty rok z rzędu, kiedy rolnictwo odnosi ogromne straty ze względu na niekorzystną pogodę. Wielu rolników nie będzie mogło rozpocząć uprawy w przyszłym roku – powiedział przewodniczący Związku Rolników Republiki Serbskiej, Vladimir Usorac.

źródło: indikator.ba, nezavisne.com

About Ewa Janas

KOMENTARZE