Home / Bałkany / BiH / BiH: Odcinek autostrady Vlakovo-Lepenica najprawdopodobniej zbuduje turecki Cengiz Insaat

BiH: Odcinek autostrady Vlakovo-Lepenica najprawdopodobniej zbuduje turecki Cengiz Insaat

Turecka spółka Cengiz Insaat najprawdopodobniej podpisze kontrakt wart 344 mln KM (175,5 mln EUR) na wybudowanie odcinka autostrady Vlakovo-Lepenica. Byłaby to największa i najkosztowniejsza umowa na wybudowanie autostrady, jaka kiedykolwiek została zawarta w BiH.

Liczący 10 km odcinek znajduje się na południe od Sarajewa i stanowi część międzynarodowego korytarza 5C. Sfinansowany zostanie z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI). Najatrakcyjniejszą cenowo ofertę przedstawiło włoskie konsorcjum JV Impresa Pizzarotti & Salini S.p.A (154 mln EUR), jednakże po szczegółowym sprawdzeniu danych zawartych w dokumentach złożonych do przetargu okazało się, że ich propozycja jest droższa niż zadeklarowali, więc najprawdopodobniej zostaną zdyskwalifikowani.

W związku z tym przetarg powinna wygrać spółka, która przedstawiła drugą najniższą ofertę. Jest nią właśnie budująca sąsiednie odcinki z Lepenicy do Suhodola i z Suhodola do Tarčina spółka Cengiz Insaat, która już zdobyła zaufanie inwestorów BiH, ponieważ budowa tych dwóch odcinków odbywa się terminowo i bez problemów. Wartość wszystkich umów podpisanych przez Cengiz Insaat na budowę poszczególnych odcinków autostrady będzie wynosiła 725 mln KM ( 370 mln EUR).

 

Źródło: indikator.ba

About Monika Muchowiecka

Absolwentka gdańskiej slawistyki. Aktualnie pracuje w Europejskim Centrum Solidarności. Interesuje się współczesną literaturą południowo- i wschodniosłowiańską.
KOMENTARZE