Home / Bałkany / BiH / BiH: NIS Gazpromnjeft zainwestuje 10 mln euro w poszukiwanie ropy naftowej

BiH: NIS Gazpromnjeft zainwestuje 10 mln euro w poszukiwanie ropy naftowej

Kiril Kravčenko - rtv.rs.

Spółka NIS Gazpromnjeft planuje w tym roku zainwestować 10 mln euro w Republice Serbskiej w projekt poszukiwania ropy naftowej i gazu, powiedział dyrektor generalny NIS Kiril Kravčenko. Środki te zostaną zainwestowane przez spółkę Jadran naftagas.

Od momentu przyznania koncesji spółce NIS na terenie Republiki Serbskiej, w czerwcu 2011 r., NIS na poszukiwanie ropy naftowej i gazu w Posavinie zainwestował około 10 mln euro.

Kravčenko na konferencji prasowej w Belgradzie powiedział, że jego spółka zamierza zwiększyć udział w sprzedaży detalicznej produktów naftowych na terytorium BiH z obecnych 18% na 20%.

Jeśli chodzi o działalność na terytorium Serbii to NIS w 2012 r. osiągnął przychód netto o wartości 450 mln euro, co stanowi roczny wzrost o 22%, jest to rezultat bardziej efektywnych działań i obniżenia kosztów, jak również wzrostu udziału w krajowym rynku ropy i produktów naftowych.

NIS pozostaje największym podatnikiem w Serbii, tak, że w zeszłym roku wysokość naliczonych podatków i innych zobowiązań wyniosło około 830 mln euro, czyli 8% więcej niż w 2011 r.

Kravčenko podkreślił, że NIS najwięcej zainwestował w projekty ekologiczne i zakończenie modernizacji Rafinerii Pančevo, jak również rozwój sieci detalicznej. W związku z rozwojem w regionie zakupił magazyn w Bułgarii, sieć dwudziestu ośmiu stacji paliw w BiH i jednej w Rumunii a środki inwestowane są także w badania geologiczne.

– Wyniki finansowe za 2012 r. pokazały, że był to najbardziej udany rok od momentu powstania spółki NIS. Udało nam się nie tylko utrzymać, ale i zwiększyć rentowność firmy, jednocześnie zmniejszając poziom zadłużenia bankowego, powiedział Kravčenko.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE