Home / Bałkany / BiH / BiH: Instytut Bihać pierwszy z akredytacją europejską

BiH: Instytut Bihać pierwszy z akredytacją europejską

 

Chorwacka Agencja Akredytacyjna (HAA) przyznała akredytację ISO 17025 Instytutowi Weterynaryjnemu Kantonu Una-Sana, dzięki której instytucja ta stała się jedynym akredytowanym laboratorium do badania żywności w BiH, a jego wyniki ważne będą i poza granicami BiH. Informację tę przekazała dyrektor Instytutu Weterynaryjnego Kantonu Una-Sana Hajida Beganović.

– Naszym strategicznym celem na rok 2012 była standaryzacja zgodna z przepisami Unii Europejskiej, co spełniliśmy. Biorąc pod uwagę fakt, że BiH nie ma akredytowanych instytucji do badania żywności, zdecydowaliśmy się na ten ogromny krok, aby zarejestrować się w HAA w celu uzyskania akredytacji o wspomnianym standardzie, podkreśliła Beganović.

Według Beganović, w ciągu jedenastu miesięcy trwania procesu do momentu osiągnięcia akredytacji, mieliśmy wsparcie założyciela, przede wszystkim premiera kantonu Hamdija Lipovača i ministra rolnictwa Amira Džajića, który współfinansował jedną część tego projektu.

Instytut zdecydował się na akredytacje dla Zakładu ds. Higieny i Technologii Produktów i Wody z należącymi do niego laboratoriami mikrobiologicznymi, fizyko-chemicznymi laboratorium do analizy surowego mleka, nad którym trwają jeszcze prace.

Laboratoria te oferują szeroki zakres usług za pomocą różnych metod, które są częścią pakietu higienicznego, więc producenci, którzy chcą eksportować swoje produkty, teraz będą w stanie uzyskać te usługi w Instytucie.

Asystentka federalnego ministra ds. weterynarii Nada Rajković i dyrektor Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności BiH Sejad Mačkić złożyli gratulacje Instytutowi za ten sukces, podkreślając znaczenie tej akredytacji.

– Jest to bardzo ważne dla eksporterów, ale i dla konsumentów, ponieważ te laboratoria mogą dać odpowiedź na coraz częściej zadawane pytanie, czyli – jakie jedzenie jemy, powiedział Mačkić.

Premier Lipovača podkreślił, że nie można twierdzić, iż BiH niegotowa oczekuje na wejście Chorwacji do UE, gdyż Kanton Una-Sana jest dowodem na to jak wiele uwagi poświęcono tej problematyce.

Instytut Weterynaryjny zdołał uzyskać ten ważny certyfikat i dał tym jeszcze jedną zaletę przejściu granicznemu w miejscowości Izačić, jako trzeciemu przejściu granicznemu dla produktów pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, co ma kluczowe znaczenie dla gospodarki tego regionu i dlatego udało nam się to osiągnąć, powiedział Lipovača.

Źródło: indikator.ba

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE