Home / Bałkany / BiH / BiH i Komisja Europejska pracują nad złagodzeniem skutków przystąpienia Chorwacji do UE

BiH i Komisja Europejska pracują nad złagodzeniem skutków przystąpienia Chorwacji do UE

BiH UE - balkaninside.com.

Komisja Europejska wraz z rządem BiH i Chorwacji pracuje nad znalezieniem najlepszych rozwiązań, które złagodziłyby negatywne skutki ekonomiczne związane z przystąpieniem Chorwacji do UE, powiedział Peter Stano, rzecznik komisarza ds. rozszerzenia UE Štefana Füle.

– W celu ograniczenia negatywnego wpływu na BiH i jej mieszkańców, Komisja Europejska wspólnie z BiH i Chorwacją pracuje nad znalezieniem sposobów, które ułatwią przepływ osób i towarów między tymi dwoma krajami po wejściu Chorwacji do UE, powiedział Stano.

Według niego, Komisja Europejska aktualnie pracuje nad ustanawianiem szczególnego reżimu przepływu towarów z BiH przez port w Ploče po przystąpieniu Chorwacji do UE, które nastąpi 1 lipca 2013 r. Peter Stano wyjaśnił, że złożony mechanizm kontroli w BiH nie zapewnia bezpieczeństwa produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego.

– Jeśli chodzi o eksport produktów pochodzenia zwierzęcego i roślinnego do UE, ważne jest aby posiadać wiarygodny łańcuch kontroli produktów spożywczych. Koordynacja zadań Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej i Bezpieczeństwa Żywności z inspektorami i laboratoriami na poziomie entitetu jest niewystarczająca, aby zapewniła sukces. Jeśli dojdzie do wykrycia wirusa w mięsie, należy wykryć i przyczynę, wyjaśnił Stano.

Według Stano przystąpienie Chorwacji do UE będzie miało pozytywny wpływ na BiH, jeżeli BiH się skupi na przeprowadzaniu reform. Dodatkowo fakt ten wpłynął na decyzję rządu BiH o reformie ustawodawstwa i dostosowanie go do wymogów UE, co wpłynie na rozwój polityczny i gospodarczy.

Źródło: seebiz.eu

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE