Home / Bałkany / BiH / BiH: FBiH i RS uczestnikami EXPO REAL 2012 w Monachium

BiH: FBiH i RS uczestnikami EXPO REAL 2012 w Monachium

Wszystkie niesprywatyzowane przedsiębiorstwa w BiH, które powinny zostać poddane temu procesowi, zostały przedstawione na Międzynarodowych Targach Inwestycji i Nieruchomości Komercyjnych EXPO REAL, które odbyły się od 8 do 10 października w Monachium. Federację BiH na EXPO REAL 2012 reprezentowała Agencja Prywatyzacji (APFBiH), natomiast Republikę Serbską przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Współpracy Regionalnej RS, Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej RS, miast Banja Luka oraz gminy Gradiška.

FBiH przedstawiła ofertę prywatyzacji składającą się z 10 przedsiębiorstw, m.in. firmy ubezpieczeniowej Sarajevo-Osiguranje, Fabryki Tytoniu Mostar, koncernu farmaceutycznego Bosnalijek. RS przedstawiło ofertę dotyczącą możliwości inwestycyjnych w rolnictwie i turystyce oraz dostępne lokacje w strefie bezcłowej w Gradišce i Banja Luce.

Największym zainteresowaniem ze strony potencjalnych inwestorów cieszył się projekt sportowo-rekreacyjnego kompleksu Stadion Banja Luka, rewitalizacja twierdzy Kastel oraz projekt inwestycji w strefę przemysłowo-rolniczą Gradiška.

Podczas EXPO nawiązała się również współpraca pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Wodnej RS a Związkiem Producentów Jabłek Eva z Austrii, który swoje produkty eksportuje do Rumunii i Węgier. Przedstawiciele związku wyrazili chęć podjęcia współpracy z producentami jabłek z RS. Rozmawiano również z siecią fast-food Subway oraz sieciami sklepów Penny i Echo Valley na temat możliwości umieszczenia regionalnych produktów z RS w ofercie tych przedsiębiorstw.

Na targach odbyły się również rozmowy na temat nawiązania współpracy w zakresie rolnictwa oraz przemysłu rolno-spożywczego z przedstawicielami regionów ze Szwecji, Szkocji i Polski.

EXPO REAL to największe targi inwestycyjne w Europie, odbywające się od 1998 roku. Podczas zeszłorocznych targów zarejestrowano ponad 1 600 wystawców i 36 000 uczestników, z czego ponad 80% stanowią inwestorzy.

 

Źródło: indikator.ba 1 i 2

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE