Home / Bałkany / Chorwacja / EBOiR zwiększa inwestycje w rejonie Bałkanów Zachodnich

EBOiR zwiększa inwestycje w rejonie Bałkanów Zachodnich

Bałkany Zachodnie są jednym z priorytetowych obszarów dla inwestycji z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), w tym roku, na tym obszarze zostanie zainwestowane ponad 800 mln euro. Informację tę podał szef biura EBOiR ds. BiH Libor Korkoska.

Korkoska podkreślił, że EBOiR w czasie globalnego kryzysu gospodarczego znacznie zwiększyła finansowanie krajów Europy Wschodniej oraz planuje zwiększenie finansowania projektów w sektorze prywatnym.
– Bałkany Zachodnie są jednym z naszych priorytetowych regionów, a udział tego regionu w całkowitej wartości finansowania przez EBOiR powinien nadal rosnąć. W tym roku spodziewamy się, że przeznaczymy 800 mln euro dla krajów Bałkanów Zachodnich.

EBOR jest zainteresowany finansowaniem projektu budowy korytarza Vc przez terytorium BiH. W grudniu w Londynie odbędzie się prezentacja potencjalnym zainteresowanym budową 50-kilometrowego odcinka tej autostrady, która przebiegać będzie przez terytorium Republiki Serbskiej.

EBOiR uważa, że model koncesji może być wykorzystany także do niektórych fragmentów autostrady przechodzących przez Federację Bośni i Hercegowiny, zwłaszcza na linii Zenica-Doboj.

Szacuje się, że dzięki takiemu modelowi kontynuacji budowy, za kilka lat będzie możliwe połączyć Sarajewo z Chorwacją, czyli europejską siecią autostrad.

EBOiR jest gotowy rozważyć finansowanie tych projektów, jeśli koncesje będę przydzielone w ramach międzynarodowych przetargów. EBOiR ściśle współpracuje z Komisją Europejską, w celu zapewnienia całkowitej kwoty niezbędnej do zakończenia całej autostrady, która ma połączyć Ploče z Budapesztem.

 

Źródło: seebiz.eu

 

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE