Home / Bałkany / BiH / BiH: Budowa korytarza Vc od czerwca

BiH: Budowa korytarza Vc od czerwca

Prace przy budowie korytarza Vc zaczną się w czerwcu tego roku, a zakończą w połowie roku 2014, zapowiedział Izet Bajrambašić z Ministerstwa Transportu i Łączności BiH. Znane są już terminy i wykonawca, dokumentacja projektowa budowy mostu na Sawie jest już skompletowana i ma być dostarczona do Zagrzebia, ponieważ projekt, finansowany w 50% przez BiH, jest realizowany przez Chorwację. Władze mają nadzieję, że budowa korytarza poprawi sytuację m.in. w budownictwie, hotelarstwie czy nieruchomościach, w gminie Odžak przy autostradzie zaplanowane jest już stworzenie strefy przemysłowej.

Jednocześnie w BiH nie rozwiązano jeszcze kwestii finansowania budowy aż 185 z 336 km autostrad, które mają powstać w ramach korytarza transportowego, wynika z informacji przedstawionej Parlamentowi przez Ministerstwo Transportu i Łączności BiH. W przypadku niektórych odcinków nie rozpoczęto jeszcze procedury wyboru wykonawcy, w przypadku innych – środki nie zostały jeszcze zapewnione lub prace okazały się droższe od zakładanych. Budowa odcinka Mostar-Počitelj jest zawieszona, ponieważ nie ustalono jeszcze trasy, którą będzie przebiegał – Projekt planu przestrzennego obszarów o szczególnym znaczeniu dla FBiH [PPPPO], który został przyjęty przez Izbę Reprezentantów Parlamentu FBiH, znacząco zmieniałby przebieg tego odcinka, a do rozpoczęcia prac konieczna jest zgoda władz Mostaru i kantonu.

Źródło: seebiz.net, indikator.ba

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE