Home / Bałkany / BiH / BiH: Budowa elektrowni zagraża twierdzy we Vranduku

BiH: Budowa elektrowni zagraża twierdzy we Vranduku

vranduk_indikator.ba

Ruch ekologiczny OTPOR skierował otwarty list do rządu Federacji Bośni i Hercegowiny, władz kantonu Zenica – Doboj, gminy Zenica, Państwowej Komisji Ochrony Pomników Narodowych oraz przedsiębiorstwu Elektroprivreda BiH, w którym przedstawia skutki geologicznych badań pod budowę hydroelektrowni Vranduk, które są, jednym z głównych powodów  osuwania się ścian twierdzy Vranduk.

Ruch żąda od władz FBiH zniesienia decyzji z 13 września 2011, zgodnie z którą przyznana została koncesja przedsiębiorstwu Elektroprivreda BiH na budowę wspomnianej hydroelektrowni na obszarze związanym z pomnikiem narodowym, co łamie Ustawę o Vranduku i Aneks 4 Porozumienia z Dayton. Za sporną została uznana również decyzja 24 listopada 2011 roku, w której Komisja poprosiła o studium wpływu inwestycji na środowisko, tym samym na zabytek.

Jak zostało podkreślone w liście, twierdza nie spełnia warunków bezpiecznego zwiedzania dla turystów. Przed murami znajduje się meczet i około dziesięciu domów prywatnych, których mieszkańców życie jest zagrożone, jeśli mury twierdzy będą się dalej osuwać.

Rząd FBiH i inwestora nawołuje się do zaangażowania specjalistów – geologów, którzy ustabilizują ściany twierdzy. Od samego rządu zaś, żąda się dostępu do informacji, zwłaszcza dokumentacji związanej z koncesją.

źródło: indikator.ba

About Ewa Janas

KOMENTARZE