Home / Bałkany / BiH / BiH: Banki UniCredit, Raiffeisen i Turkish Zirrat oraz firma TenFore ukarane grzywną w wysokości 2,25 mln KM

BiH: Banki UniCredit, Raiffeisen i Turkish Zirrat oraz firma TenFore ukarane grzywną w wysokości 2,25 mln KM

Rada ds. Konkurencji BiH ukarała trzy banki z FBiH i jedną firmę z Banja Luki rekordową grzywną wynoszącą łącznie 2,25 mln KM (ok. 4,5 mln PLN) za nadużycie pozycji dominującej na rynku w zakresie międzynarodowego transferu pieniężnego, którego dokonały wobec wobec spółki Western Union Network.

W orzeczeniu podano, iż banki UniCredit, Raiffeisen i Turkish Ziraat oraz firma TenFore restrykcyjnymi regulacjami umów zawartych z Western Union ograniczały rynek usług transferów pieniężnych na szkodę konsumentów.

Rada stwierdziła, że wymienione podmioty gospodarcze zmówiły się w kwestii długoterminowej ważności restrykcyjnych przepisów w umowach zawieranych z Western Union, które to uniemożliwiały firmie oferowanie usług innym przedsiębiorstwom. Celem takiego działania miało być wykluczenie konkurentów, a w konsekwencji zamknięcie dla nich rynku, co zdecydowanie ograniczało i naruszało efektywność konkurencji.

Firma TenFore została zobowiązana do zharmonizowania spornych przepisów zawartych w umowie z francuską spółką Western Union Network, ukarano ją także grzywną w wysokości 60 tys. KM (ok. 120 tys. PLN). Z powodu naruszenia prawa konkurencji bank Raiffeisen musi zapłacić 1,3 mln KM (ok. 2,6 mln PLN), UniCredit Mostar – 690 tys. KM (ok. 1,38 mln PLN), a Turkish Zirrat Sarajevo – 200 tys. KM (ok. 400 tys. PLN).

Źródło: seebiz.net

About Zuzanna Głowacka

Absolwentka gdańskiej slawistyki, wciąż próbuje się zmusić do zakończenia magisterskiej przygody z europeistyką. Zajmuje się tłumaczeniami i współczesną literaturą bośniacką. Aktualnie mieszka i studiuje w Sarajewie.
KOMENTARZE