Home / Bałkany / BiH / BiH atrakcyjna dla inwestorów z krajów islamskich

BiH atrakcyjna dla inwestorów z krajów islamskich

Możliwości współpracy ekonomicznej to jeden z tematów poruszonych przez Zlatko Lagumdžiję, ministra spraw zagranicznych BiH podczas Czwartego Nadzwyczajnego Szczytu Organizacji Współpracy Islamskiej (OIC) w Mekce. Lagumdžija zapoznał również przedstawicieli poszczególnych państw z możliwościami inwestowania w BiH.

Lagumdžija odbył serię spotkań z szefami delegacji takich państw jak Arabia Saudyjska, Katar, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kuwejt, Libia, Malezja, Algieria, Tunezja, Oman, Jordan, Egipt. Oprócz rozważań dotyczących pomocy Syrii w obecnej sytuacji pojawiły się propozycje współpracy ekonomicznej. Minister zaznaczał, że BiH za priorytet polityczny stawia członkostwo w Unii Europejskiej oraz NATO. Podkreślił, że państwo jest otwarte na zagraniczne inwestycje oraz chce utrzymywać pokojowe stosunki z innymi państwami.

Chęć inwestowania wyrazili przedstawiciele Kuwejtu, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej – z tego powodu planowane są intensywne spotkania z przedsiębiorcami z tych krajów. Przewidywane jest także ożywienie turystyki, bowiem przyroda w BiH wywołała wrażenie, szczególnie na przedstawicielach Kuwejtu. Obecnie możliwe jest bezpośrednie połączenie lotnicze z tym krajem dwa razy w tygodniu, a planowane jest zwiększenie częstotliwości lotów do siedmiu tygodniowo.

Lagumdžija otrzymał oficjalne zaproszenie od ministra spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej, Sauda Al-Faisala. Na szczycie omówiono sytuację, w jakiej znajduje się większość krajów islamskich oraz sposoby rozwiązywania zaistniałych problemów ze szczególnym zwróceniem uwagi na rozwój sytuacji w Syryjskiej Republice Arabskiej.

 

Źródło: seebiz.net

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE