Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Bałkany zostają w tyle pod względem rozwoju technologicznego

Bałkany zostają w tyle pod względem rozwoju technologicznego

Większość krajów Europy Południowo-Wschodniej zostaje w tyle pod względem dostępności i dostępu do najnowszych technologii i urządzeń technologicznych.

Według danych instytucji międzynarodowych najgorszy dostęp do nowych technologii ma Serbia, natomiast Słowenia uplasowała się na najwyżej pozycji.

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez Światowe Forum Ekonomiczne (WEF), we wrześniu 2012 r., którego tematem była dostępność najnowszych osiągnięć i urządzeń technologicznych w krajach na całym świecie, Serbia zajęła 127. miejsce, a za nią w rankingu znalazły się tylko nierozwinięte kraje afrykańskie.

Bośnia i Hercegowina uplasowała się na 89. pozycji, a za nią, oprócz Serbii, są Macedonia na 96. miejscu, Czarnogóra na 97. miejscu oraz Albania na 106. miejscu listy Światowego Forum Ekonomicznego.

Najlepiej notowanym krajem w regionie jest Słowenia, która znalazła się na 41. pozycji, co oznacza, że kraj ten jest światowym liderem pod względem dostępności i dostępu do zasobów technologicznych i najnowszych technologii. Chorwacja, po Słowenii osiągnęła najlepszy wynik w Europie Południowo-Wschodniej i zajęła 54. miejsce.

Rezultaty badań pokazują, że w większości krajów regionu mieszkańcy nie mają możliwości śledzenia najnowszych trendów technologicznych oraz korzystania z zaawansowanej technologii, która produkowana jest przede wszystkim w krajach Europy Zachodniej, USA i na Dalekim Wschodzie.

Wśród pozostałych krajów bałkańskich, największy dostęp do najnowszych technologii w stosunku do ogółu populacji odnotowała Turcja, która znalazła się na 45. miejscu, a z nią Węgry na 55. miejscu, Grecja na 58. miejscu, Bułgaria na 98. miejscu i Rumunia na 117. miejscu rankingu.

 

Źródło: seebiz.net

 

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE