Home / Bałkany / Albania / Albania: Wzrost wykorzystywanych możliwości produkcyjnych – Q4

Albania: Wzrost wykorzystywanych możliwości produkcyjnych – Q4

wzrost możliwości produkcyjnych - pl.123rf.com

Czwarty kwartał 2012 r. przyniósł poprawę stopnia wykorzystania mocy produkcyjnych w albańskiej gospodarce. Według danych Banku Albanii, działalność produkcyjna poszczególnych gałęzi gospodarki, osiągnęła wyższe wykorzystanie ich potencjału produkcyjnego w porównaniu do poprzedniego kwartału. Wskaźniki wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle poprawiły się o 3,1 punktu procentowego w porównaniu do trzeciego kwartału 2012 r.

Obecnie normę wykorzystania mocy produkcyjnych w przemyśle szacuje się na około 71,1%, o 0,5 punktu procentowego powyżej długoterminowej średniej. Z kolei wskaźnik wykorzystania zdolności produkcyjnej w budownictwie wzrósł nieznacznie o 2,8 %. Niemniej jednak pozostaje poniżej długoterminowej średniej o 5,8 punktów procentowych. Natomiast sektor usług zanotował zmniejszenie mocy produkcyjnej o 1,6 %.

Aktualnie szacuje się, że sektor ten może osiągnąć wydajność na poziomie 74,1%. Nawet w tym sektorze, wykorzystanie mocy produkcyjnych pozostaje poniżej średniej historycznej o 0,7 %. W ostatnich dwóch kwartałach 2012 r. widać pewne oznaki poprawy w wykorzystywaniu możliwości produkcyjnych w sektorze towarów i usług, choć wydaje się to być poniżej albańskiego potencjału gospodarczego. Bank Albanii szacuje, że potencjał wzrostu albańskiej gospodarki wynosi około 5%, podczas gdy przez 9 miesięcy 2012 r. wzrost wyniósł tylko 1,6%.

 

Źródła: scan-tv.com

About Mateusz Czaja

KOMENTARZE