Home / Bałkany / Albania / Albania: TAP rozpoczyna kampanię lobbingową

Albania: TAP rozpoczyna kampanię lobbingową

W ramach zbliżającego się wyboru projektu gazociągu mającego dostarczać gaz z Azerbejdżanu do Europy Zachodniej, przedstawiciele spółki Trans Adriatic Pipeline (TAP) rozpoczęli w Albanii kampanię lobbingową.

Zespół specjalistów TAP spotkał się w Tiranie z grupą ambasadorów akredytowanych w Albanii, w tym z ambasadorem USA Alexandrem Arvizu. Przedstawiciele TAP przekonywali o zaletach swojego projektu, który ich zdaniem przyniesie większe korzyści gospodarcze i gwarantuje tańszy przesył gazu niż konkurencyjny projekt Nabucco.

Przedstawiciele tego projektu w Albanii doceniają znaczenie politycznego porozumienia między Grecją, Albanią i Włochami w sprawie gazociągu, podkreślają jednak równocześnie, że również porozumienie techniczne powinno zostać zawarte jak najszybciej, najlepiej do końca roku. Jest to o tyle ważne, że – jak poinformował dyrektor ds. komunikacji i relacji zewnętrznych TAP, Michael Hoffman – decyzja dot. wyboru między TAP i Nabucco może zostać podjęta już w pierwszym kwartale 2013 r.

Minister spraw zagranicznych Albanii Edmond Panariti podkreślił również strategiczne znaczenie projektu TAP, nie tylko dla bezpieczeństwa energetycznego 3 krajów zainteresowane, ale dla całego regionu Bałkanów i Europy. Wyraził on poparcie albańskiego rządu w przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych kroków dla realizacji tego ważnego projektu. Wszystko wskazuje jednak na to, że umowa techniczna między Albanią, Grecją i Włochami zostanie podpisana podpisana dopiero na początku 2013 r.

Jeśli projekt TAP okaże się zwycięski, gazociąg rozpocznie pracę już w 2018 roku. Gazociąg ma mieć początkową przepustowość 10 mld m3 gazu rocznie z planami jej podwojenia. W Albanii, w ramach projektu, ma zostać zainwestowanych około USD 2 mld.

 

Źródła: mapo.al, panorama.com.al

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE