Home / Bałkany / Albania / Albania: Stabilizacja inflacji: 2,5% w listopadzie

Albania: Stabilizacja inflacji: 2,5% w listopadzie

Inflacja w listopadzie ustabilizowała się po kilkumiesięcznym wzroście w I połowie roku, i korekcie w ostatnich dwóch miesiącach, co odzwierciedla nieznaczny wzrost indeksu dóbr konsumpcyjnych do 2,5% z 2,4% r/r w październiku, wynika z danych Instytutu Statystycznego (INSTAT). Tempo wzrostu cen utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego Banku Albanii, tj. 1-3%.

W listopadzie najbardziej wzrosły ceny owoców, o 13,5% r/r, zaś żywności i napojów bezalkoholowych łacznie o 3,4% r/r, tak samo jak miesiąc wcześniej. Podobnie jak w październiku, w listopadzie o 3% r/r wzrosły ceny alkoholu, o 5% tytoniu, i o 3,4% r/r transportu.

Jednoczesnie kolejny miesiąc z rzędu spadały ceny odzieży i obuwia, o 2% r/r, oraz ceny sprzętu audio i video, o 3% r/r.

W skali miesiąca najbardziej podrożały usługi gastronomiczne, o 0,5% m/m.

Średnioroczna inflacja pozostaje w granicach celu inflacyjnego Banku Albanii, tj. między 1% a 3%. We wrześniu Bank Albanii ponownie odstąpił od zmian stóp procentowych, które w lipcu ustalono na najniższym w historii poziomie ze stopą referencyjną równą 4%.

 

Zestawienie miesięcznych i rocznych zmian CPI w okresie styczeń-listopad 2012 r.

 

Źródło: INSTAT

About Marta Kolczynska

KOMENTARZE