Home / Bałkany / Albania / Albania spada w rankingu Transparency International

Albania spada w rankingu Transparency International

Pomimo tego, że walka z korupcją jest jednym z priorytetowych zadań stawianych przed Albanią przez Komisję Europejską, zanotowała ona spadek w Indeksie Percepcji Korupcji (IPK) na rok 2012, przygotowywanym przez Transparency International (TI). Tegoroczny indeks zawiera 176 krajów uporządkowanych na podstawie poziomu korupcji w sektorze publicznym.

Albania w tym roku spadła z 95 miejsca (rok 2011) na miejsce 113 z 33 punktami (im większa liczba punktów tym niższy poziom korupcji i wyższe miejsce w rankingu; skala od 0-100). Najlepszy rezultat w IPK Albania osiągnęła w roku 2008. Wówczas wskaźnik dla Albanii poprawił się z 29 punktami w 2007 r. do 34 punktów, a kraj awansował o 20 miejsc w rankingu.

W porównaniu z innymi krajami regionu, Albania wypadła najsłabiej i znalazła się na ostatnim miejscu wśród państw regionu. Przed nią znalazły się państwa, które pomimo kryzysu politycznego, poprawiły się w walce z korupcją.

Kosowo zostało skwalifikowane na miejscu 105 (34 pkt.), polepszając swoje miejsce sprzed roku. Chorwacja awansowała z miejsca 66 na 62 (46 pkt.), Bośnia i Hercegowina z miejsca 91 na 72 (42 pkt.), a Serbia z 86 na 80 (39 pkt.). Macedonia pozostała na miejscu sprzed roku – 69 z 43 punktami. Słabszą natomiast pozycję niż w zeszłym roku osiągnęła Czarnogóra, która spadła z miejsca 66 na 75 (41 pkt.).

Według TI korupcja nadal pozostaje ważnym społecznym wyzwaniem na całym świecie. Ponadto wskaźnik korupcji jest jednym ze wskaźników, który określa wzrost ekonomiczny. Dlatego też na szczycie rankingu znajdują się państwa najbogatsze.

W Indeksie Percepcji Korupcji na rok 2012, na pierwszym miejscu znalazły się trzy kraje z wynikiem 90 punktów – Dania, Finlandia i Nowa Zelandia. Od dłuższego już czasu indeks zamykają trzy państwa, w tym roku z 8 punktami – Afganistan, Korea Północna oraz Somalia. Dla porównania Polska znalazła się na 41 miejscu z 58 punktami.

Obliczanie IPK dla Albanii, Transparency International wykonało na podstawie danych z siedmiu źródeł, zebranych przez niezależne instytucje międzynarodowe. Wynika z nich m.in. to, że w Albanii duża bezkarność wobec urzędników państwowych, spowodowała wzrost negatywnego postrzegania przez społeczeństwo gotowości państwa do walki z korupcją.

 

Pełny Indeks Percepcji Korupcji na rok 2012 można pobrać tutaj: transparency.org

 

Źródła: shekulli.com.alscan-tv.com, top-channel.tv

About Mateusz Czaja

KOMENTARZE